Källarfångarna i Amstetten

Fritzl förklarar sig skyldig

Publicerad 2009-03-16 09:57

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

S:T PÖLTEN. . När processen inleddes på måndagsförmiddagen erkände sig Josef Fritzl skyldig på alla punkter utom mord och slaveri. När det gällde våldtäkten på sin dotter sa han sig "vara delvis skyldig".

Under den delen av rättegången som var offentlig fick Josef Fritzl redogöra för sin biografi och svara på frågan om han erkände sig skyldig till de åtalspunkter som ligger honom till last.

Han berättade att han som barn blev slagen av sin mamma och tvingades gömma sig under en symaskin och bakom vedförrådet i lägenheten.

- Jag hade en mycket hård barndom. Min mamma ville inte ha mig, hon var ju redan 42 år, när jag föddes. Och hon behandlade mig därefter, sade Josef Fritzl.

När han gjorde entré så dolde han sitt ansikte med en blå pärm inför kamerorna. När fotograferna lämnat salen tog Josef Fritzl bort pärmen, men journalisterna i rättssalen såg honom bara bakifrån.

En av de ackrediterade journalisterna berättar för DN att det var mycket svårt att höra och förstå vad Josef Fritzl sa, han talade lågt och dessutom på den svårbegripliga dialekt som hör hans hemort Amstetten till.

Josef Fritzl erkände sig inte skyldig till åtalspunkterna mord och slaveri. Han sade sig vara delvis skyldig till de grova våldtäkterna av sin dotter. Vad han menade med detta skulle han förklara bakom stängda dörrar i dag på eftermiddagen.

Fritzl var klädd i grå kavaj, byxor i en annan grå nyans och grova skor. Den österrikiska tevekanalen ORF hade tillstånd att sända direkt innan själva rättegången började och reportern stod framför Josef Fritzl och ställde fråga på fråga.

Kameran svepte över rättssalen och de 95 ackrediterade journalisterna, den unga åklagaren Christiane Burkheiser och Fritzls försvarare, kändisadvokaten Rudolf Mayer från Wien.

- Kan ni åtminstone säga om ni tänker erkänna brotten, frågade reportern och Fritzl fortsatte att tiga bakom sin blå pärm.

Rättens ordförande Andrea Humer gjorde entré och förklarade att merparten av förhandlingarna skulle äga rum bakom lyckta dörrar. Josef Fritzl fick sätta sig ned, fortfarande med pärmen framför ansiktet.

Dörrarna stängdes för tv-kameran och åklagaren kunde börja med sin sakframställan.

- Detta var ett martyrskap som vi inte kan föreställa oss, sade enligt nyhetsbyrån APA åklagaren Christiane Burkheiser när hon inledde.

Hon har sagt att den åtalade inte varit motvilligt inställd till att svara på hennes frågor under förundersökningstiden, men att han samtidigt inte visat tecken på vare sig ånger eller brottsmedvetenhet. "Som en äldre, trevlig granne" beskrev hon honom, men tillade:

- Ingen kan egentligen föreställa sig vad som hände där nere. De första nio åren levde offret på elva kvadratmeter, tidvis med tre små barn och barn i magen, sade åklagaren och för att ge rätten prov på källarutrymmets skick lät hon presentera en låda med föremål därifrån som rätten fick lukta på.

Josef Fritzl, som visade sig offentligt för första gången sedan han greps 26 april 2008, lyssnade till åklagarens framställan darrande och med knäppta händer.

Hans ombud, stjärnadvokaten Rudolf Mayer, förklarade före rättegången att hans klient visst ångrar sina handlingar och att han var nervös. Under förhör har Fritzl, enligt Mayer, sagt att han haft skuldkänslor i 24 år. I sitt första inlägg manade försvararen med emfas nämndemännen att ta sitt ansvar.

- Ni är inga hämnare, ni måste lägga undan känslorna, annars är ni inte vuxna det här fallet, sade han och erinrade om att rättens ordförande vid morgonens inledning sagt att rättegångens uppgiften endast består i att hitta sanningen, sade Rudolf Mayer.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Världen

Foto: Yves Logghe / AP Luxemburgs och Greklands finansministrar Claude Juncker och Evangelos Venizelos.

Grekland får vänta

På pengarna. Euroländernas finansministrar avslutade sitt möte strax före midnatt, natten till fredag, utan att ge klartecken för ett andra stödpaket.

USA-soldater med SS-flagga

”Åtgärder har vidtagits.” En enhet i marinkåren har hamnat i blåsväder efter att ha poserat framför en flagga med en SS-liknande symbol.

Foto: AP

Obamas Spotifylista inför höstens val

Så ska det låta när man ska vinna ett presidentval. Barack Obama har nu släppt sin Spotifylista inför höstens presidentval I USA. Abbas ”The Winner Takes it All” är inte med. Hela listan.

Foto: Youtube

Vilda spekulationer om rysk ”mammut”-video på Youtube

De något suddiga konturerna i videon från i somras i Sibirien ger spelrum för skilda tolkningar av vad vi ser. Någon tror att det är mammut. Se webb-tv!