Källarfångarna i Amstetten

Fritzl-rättegångens andra dag inledd

Publicerad 2009-03-17 09:43

Helmut Fohringer / Reuters

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

S:T PÖLTEN. Inledningen på den andra dagen i Fritzl-rättegången blev en repris på den första. Skillnaden var att uppståndelsen utanför tingsrätten hade lagt sig.

Precis som på måndagen hade tv-kanalen ORF tillstånd att sända direkt från rättssalen minuterna innan förhandlingarna tog vid. Och precis som i går gjorde Josef Fritzl entré med sin blåa pärm framför ansiktet och med en handfull vakter vid sin sida.

Dessutom var även denna dag två reportrar på plats för att ställa frågor till den åtalade och inte heller nu fick de några svar.

Efter cirka tio minuter anlände rättens ordförande Andrea Humer tillsammans med sina två bisittare och förhandlingarna kunde börja bakom stängda dörrar.

Under dagen kommer delar av videoförhören med dottern Elisabeth Fritzl att visas för rätten. Elva timmar spelades in i somras, Josef Fritzls försvarare Rudolf Mayer var närvarande och hade möjlighet att ställa frågor.

Elisabeth Fritzls berättelse om 24 år i fångenskap kommer inte att visas i ett svep, utan i sekvenser där Josef Fritzl får tillfälle att kommentera det som sagts.

Det handlar också om att ge rätten möjlighet att återhämta sig eftersom Elisabeth Fritzls berättelse är en skräckens historia, omöjlig att ta till sig i sin helhet.

Det är utifrån videoförhöret och Josef Fritzls utsagor som lekmannajuryn, fyra män och fyra kvinnor, ska bedöma i fall den åtalade är skyldig eller inte.

Juryn vistas mellan förhandlingarna på hemlig ort för att skyddas från omgivningen.

På måndagen förklarade sig Josef Fritzl icke skyldig till åtalspunkterna mord och slaveri och endast “delvis” skyldig till våldtäkt.

På tisdagen var tv-bolagens sändningsbilar fortfarande på plats på parkeringen bredvid domstolsbyggnaden, men det var betydligt lugnare framför ingången till tingsrätten denna råkalla morgon i S:t Pölten.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.