Källarfångarna i Amstetten

Fritzl riskerar livstid

Publicerat 2009-03-18 09:22

Robert Jaeger / AP

Josef Fritzl kommer troligen att dömas till livstids fängelse. Detta sedan han erkänt sig skyldig till alla brott som han anklagas för.

Strax efter klockan nio på onsdagsförmiddagen erkände Josef Fritzl sig skyldig till bland annat mord på sitt eget barn. Fritzls erkännanden kom under den tredje rättegångsdagen.

I måndags, när rättegången inleddes, nekade Josef Fritzl till åtalspunkterna mord och slaveri och erkände sig endast ”delvis” skyldig till våldtäkt.

Mordet gäller ett barn som han fått tillsammans med sin egen dotter under de 24 år som han hållit henne instängd i en källare under sitt hus i österrikiska Amstetten.

Mordet ägde rum 1996 när dottern Elisabeth Fritzl födde tvillingar i sin fångenskap. Det ena barnet drabbades av andnöd och dog två dygn senare. Enligt åklagaren berodde det på att Josef Friztl lät bli att kalla på hjälp.

Till domaren sade Josef Fritzl att han var på plats under födseln och märkte att en av de nyfödda pojkarna hade svårt att andas.
- Jag vet inte varför jag inte hjälpte till. Jag hoppades att han skulle klara sig. Jag borde ha gjort något, sa han enligt tidningen Österreich.

Åklagaren hävdar också att Elisabeth Fritzl under de 24 åren i fångenskap levde under slavlika förhållanden. Paragrafen som rör denna åtalspunkt infördes i österrikisk lag 1975 men har aldrig prövats hittills.

Fritzl erkänner nu att han gjort sig skyldig till barnets död men också att han är skyldig till bland annat slaveri och våldtäkter.

När domaren frågade varför han erkände svarade Josef Fritzl att han tagit intryck av videoförhöret med sin dotter som visades för rätten i går.

"När jag såg filmen så insåg jag för första gången hur grym jag varit mot Elisabeth", sa Fritzl till rätten. Han sa också att det aldrig var meningen att pojken skulle dö, uppger Sky News.

Domen faller i morgon, mot bakgrund av erkännandet kommer Josef Fritzl med all sannolikhet att dömas för mord. Mordåtalet betraktades tidigare som osäkert, med tanke på det svåra bevisläget. Ord stod mot ord. Enligt österrikisk lag kommer Fritzl endast att avtjäna straffet för det grövsta av brotten, vilket alltså är mord.

Läs mer: "Feg in i det sista"

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Världen

Domen mot Sakineh har väckt känslor i bland annat Italien. Foto: Gregorio Borgia / AP Domen mot Sakineh har väckt känslor i bland annat Italien.

Bildt: Vill uttrycka vår avsky

Iran planerar verkställa dödsdom. Sverige kommer framföra en officiell protest mot att Iran kan verkställa steningen av en 43-årig kvinna. 149

På fredag kan Ashtiani stenas. Avrättningar återupptas efter Ramadan.

Dödliga bränder i Sibirien

Sex personer har omkommit. Hela den ryska byn Nikolajevka har utplånats av skogsbränder i ryska Sibirien.

Oljeplattformen Deepwater Horizon. Foto: Polaris Oljeplattformen Deepwater Horizon.

”Flera orsaker till katastrofen”

BP har släppt en rapport om oljekatastrofen. Carl-Henric Svanberg: ”Rapporten blir av stort värde för att förstå hur denna tragedi uppstod”. 4

Här ska Koranen brinna

Massiva protester. Pastor Terry Jones backar inte från planerna att bränna Koranen. 402

700 fångar fritagna i Nigeria

Islamistisk sekt bakom kuppen. Över 700 fångar har fritagits av sekten Boko Haram efter en attack mot ett fängelse i norra Nigeria.

Världen

Bästa parningsdansen

Så ska mannen dansa för att attrahera kvinnan. Forskarna har låtit män dansa i ett laboratorium. Sen har kvinnor betygsatt.

Så hjälper du de drabbade i Pakistan.

Så hjälper du de drabbade i Pakistan. DN.se har listat nio hjälporganisationer.

Ormgrop i väskan.

Ormgrop i väskan. En väska gick sönder på en flygplats, döljde 95 boa- ormar och sköldpadda. 11

Obama tonar ned i ovalen.

Obama tonar ned i ovalen. Har satt sin prägel på Ovala rummet. I fortsättningen blir det försiktigt beiget. 59

Mexiko vill locka homopar.

Mexiko vill locka homopar. Samkönade äktenskap blir vanligare i Sydamerika.

Abonnent Putin kan ej nås.

Abonnent Putin kan ej nås. Vladmir Putin har ingen mobil för ”då skulle den ringa oavbrutet.” 52

Nyheter från Förstasidan

Valet 2010

SD blockeras av båda allianserna

Får inga utskottsplatser av S och M. Partierna tänker inte avstå några platser i utskotten till SD, som de tidigare gjort till små partier. 78

MP-samarbete med de borgerliga. Ja, om SD får en vågmästarroll. 12

Om de yngsta får bestämma Foto: Henrik Montgomery

Om de yngsta får bestämma

Unga väljer rödgrönt. 49 procent av svenskarna mellan 18 och 24 år tänker rösta på S, V eller MP. 108

Sverige vs Schweiz

Ekonomierna i topp. Sverige världens näst mest konkurrenskraftiga ekonomi efter Schweiz, enligt den årliga jämförelsen från WEF. 15

Sjön en massgrav Foto: Sulejman Omerbasic

Sjön en massgrav

Hundratals krigsoffer i Bosnien-Hercegovina. Kvarlevorna av omkring 250 människor som försvann under kriget har hittats i en sjö.

Dödliga bränder i Sibirien

Sex personer har omkommit. Hela den ryska byn Nikolajevka har utplånats av skogsbränder i ryska Sibirien.

Ekonomi

Trögt för äpplen och päron

Säsongen är igång. Men päronskörden har en dyster prognos på grund av en kall vår och folk verkar inte vilja köpa äpplen.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Vallokalerna öppnar om
 dagar,  tim,  min,  sek.

Valfläskkollen.

Valfläskkollen. Vad lovar politikerna inför valet egentligen? DN.se granskar löftena i sömmarna. 2

Bästa parningsdansen.

Bästa parningsdansen. Så ska mannen dansa loss för att attrahera kvinnan. 42

Stockholmstestet v. 36.

Stockholmstestet v. 36. Har du hängt med i veckans Stockholmshändelser?