Haag.
Rökare som äter frukt och grönsaker kan därmed öka risken att drabbas av grovtarmscancer. Det visar en omfattande forskarstudie utförd av det nederländska nationella hälso- och miljöinstitutet RIVM.
Ett stort intag av frukt och grönsaker förefaller minska cancerrisken bland icke-rökare men ha omvänd verkan på rökare, sade institutet i ett uttalande på onsdagen.
"Personer som äter 600 gram eller mer grönsaker och frukt varje dag tycks löpa 20—25 procents lägre risk att utveckla grovtarmscancer än personer som äter 220 gram eller mindre", förklarade institutet. "För rökare tycks intaget av grönsaker och frukt tvärtom öka risken för grovtarmscancer. Om grönsaker och frukt skyddar mot grovtarmscancer eller inte förefaller därmed bero på rökvanorna".
Hans Verhagen på RIVM sade till AFP att rönen inte betyder att rökare ska sluta äta grönsaker.
- Tvärtom bör slutsatsen vara att sluta röka.
I projektet har omkring en halv miljon människor i tio länder i Europa frågats ut om sina mat- och rökvanor under drygt åtta års tid.