Fyra av tio norrmän prövar hasch
Publicerat 2008-05-29 05:58
Mer än 40 procent av norrmännen prövar hasch innan de fyllt 30 år, visar en studie. Ung som gillar nutida musik tar gärna ett bloss medan de som föredrar country avstår.
Uppgiften kommer från den första stora studien i sitt slag av sambandet mellan sociala faktorer och haschande. Forskartidskriften Apollon publicerar den på fredagen.
I huvudstaden Oslo är det vanligare att pröva hasch, sex av tio säger att de gjort det före 30 år. Samtidigt tappar människor med hög utbildning intresset när de lämnat tonåren bakom sig. En av tio 28-åringar med hög utbildning har någon gång rökt på medan drygt fyra av tio med endast grundskola använder hasch.
Unga, vuxna haschbrukare är ofta lågavlönade, ensamstående och lågutbildade. Var fjärde arbetslös röker hasch jämfört med drygt var tionde student, skriver Aftenposten.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Läs engelska i London
Utmana dig själv med en av Språkpunktens roliga kurser!
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.











