Fyra fransmän ihjälskjutna i Afghanistan

Uppdaterad 2012-01-20 11:25. Publicerad 2012-01-20 09:51

Foto: Jerome Delay / Scanpix Soldaterna dödades i Tagab-dalen i Afghanistan. Bilden är tagen vid ett tidigare tillfälle.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fyra franska soldater har blivit ihjälskjutna i nordöstra Afghanistan. En medlem ur den afghanska armén öppnade eld mot soldaterna på fredagen, uppger lokala myndigheter.

De franska soldaterna ingick i den Nato-ledda Isaf-styrkan.

Ytterligare 17 franska soldater blev skadade i skottlossningen, som inträffade i Tagab-distriktet i Kapisa-provinsen i nordöstra Afghanistan. Provinsen ligger strax norr om Kabul.

Den afghanska soldaten har gripits av franska styrkor.

– Det här är en tragisk händelse, en sorglig och tragisk dag för oss och för Nato, säger en talesperson för de lokala myndigheterna till BBC.

I juli förra året dödades fem franska soldater av en självmordsbombare när de patrullerade i samma område. Frankrike har haft trupper i Afghanistan sedan 2001, och har för tillfället 3.600 soldater stationerade i landet. President Nicolas Sarkozy har meddelat att man kommer att dra tillbaka 1.000 soldater fram till slutet av 2012.

Efter skottlossningen gav Sarkozy order om att tills vidare frysa alla militära insatser i Afghanistan.

Fredagens skottlossning är den senaste i en rad incidenter där afghanska soldater har öppnat eld mot västsoldater. Något som har undergrävt tilliten mellan Isaf-styrkan och den afghanska armén.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Just nu: 19 döda i brand i köpcenter

13 av de döda är barn. Totalt ska 19 personer ha dött i en stor brand i ett köpcenter i Qatars huvudstad Doha.

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån Emir Bajrami på racerbanan.

Bilar och golf på vilodag

Inför EM. Zlatan Ibrahimovic och hans lagkamrater kopplade på måndagen av med bilkörning eller golfspel.

Webb-tv: Se lyxhotellet där landslaget bor under EM.

Nytt stort spionage med virus upptäckt

Stjäl information ur datorer i Mellanöstern. ”Det är det mest komplexa vi har sett”, säger Per Hellqvist på Symantec om ”Flame” som härjat i två år. 2 2 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AFP

Greker betalar inte skatt och avgifter

Inför hotet om statsbankrutt. Samtidigt spår en ny bankanalys att sannolikheten för att grekerna lämnar euron är 50-75 procent. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan