Gay-pingviner adopterade en unge

Publicerad 2009-06-05 22:26

Foto: Focke Strangmann/AP

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Inte bara homosexuella människor adopterar andras barn. I Tyskland har två gay-pingviner tagit sig an en föräldralös unge.

Av okänd anledning stötte de biologiska föräldrarna bort ägget. I stället tyckte personalen på djurparken i Bremerhaven i norra Tyskland att det var dags för Z och Vielpunkt att bli pappor.

De homosexuella pingvinerna lär ha funnit sig till rätta i de nya rollerna direkt. Sedan fyra veckor rår de om den lilla ungen och beter sig enligt personalen ”just som kan förväntas av ett heterosexuellt par”.

- De två lyckliga papporna tillbringar dagarna med att uppmärksamt skydda, vårda och utfodra sin antagna avkomma.

Djurparken skapade stora rubriker 2005 då de ville testa läggningen hos pingviner med, som BBC skriver, drag av homosexualitet. Tre manliga par hade setts para sig med varandra – och ruva stenar.

Fyra honor flögs in för att få det utrotningshotade djuret att reproducera sig. Men gay-aktivister protesterade vilket fick djurparken att överge fortsatta tester.
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Världen

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.