Gaza kokar av vrede efter explosion

Publicerad 2008-02-16 18:19

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Gaza. När åtta palestinska explosionsoffer begravdes på lördagen kokade Gazaremsan av ilska mot Israel. Men mysteriet kring jättesmällen i fredags kväll fortsätter — ockupationsmakten förnekar all inblandning.

- Vi hade inga operationer mot Gazaremsan i fredags, sade en israelisk militärtaleskvinna på lördagen.

"Fienden försöker förneka sitt ansvar för detta brott, men är ensamt ansvarig", insisterade Islamiska jihad.

Det sannolika huvudmålet i fredags var Ayman al-Fayid, 42 år och ledande inom det militanta Islamiska jihads väpnade gren al-Qudsbrigaderna.

Men smällen — som kan ha varit en bomb, en projektil från israeliskt flyg, eller helt enkelt att ett vapenförråd råkade flyga i luften — var större än så.

Hela det trevåningshus där al-Fayid bodde rasade samman, minst tio hus till skadades. Av människorna i al-Fayids hus omkom minst åtta, förutom extremisten själv dödades även hans 37-åriga hustru och tre av hans barn, 21, 19 och sex år gamla, liksom ytterligare tre personer.

Ett 40-tal personer, varav nästan hälften barn, skadades.

På lördagen deltog tusentals palestinier i de åtta dödas begravningståg. Automatvapen avfyrades upp i luften och ropen på hämnd mot Israel var många.

Men Israels järnring runt Gaza ser i allmänhet till att dylik hämnd inte kan bestå av något annat än de Qassamraketer som avfyras över gränsen. De sätter skräck i omgivande israeliska samhällen, men kräver ytterst sällan dödsoffer.

Det Hamasstyrda Gaza är inte direkt inblandat i försöken till att återuppliva den israelisk-palestinska fredsprocessen. Sedan fredstoppmötet i Annapolis i november har uppemot 200 människor förlorat livet i konflikten, varav de flesta varit palestinska milismän i Gaza.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Iran gav en miljard till Syrien

Biståndspengar. Iran beviljade nyligen en miljard kronor i speciellt bistånd till Syrien, det framgår av en mejlväxling som kommit ut.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.