Det libyska skeppet återupptar resan mot Gaza trots att det blockeras av israeliska krigsfartyg, uppger den libyska Gaddafi-stiftelsen som ligger bakom hjälpsändningen, till AFP.
– Skeppet fortsätter men det är inte lätt, sade Yussef Sawan, chef för Gaddafi-stiftelsen.
– Israeliska flottan försöker blockera färden och få båten att avvika från Gazas kust, sade han och tillade att båten befann sig tre timmar från sin destination.
Israels arméradio gav däremot beskedet att lastfartyget var på väg till Egypten, enligt tidningen Haaretz nätupplaga.
Tidigare låg det fartyget still på internationellt vatten på grund av maskinproblem, enligt fartygets kapten. Enligt israeliska talespersoner berodde stoppet på att kaptenen var oense med de omkring tio aktivisterna ombord om fartyget ska fortsätta mot Gaza eller gå till den egyptiska hamnen El-Arish.
Sawani avvisade tidigare uppgifter från en egyptisk talesman som uppgav att fartyget begärt och beviljats tillstånd att gå in till hamnen El-Arish och att det väntades dit på onsdagen.
- Fartyget är fortfarande på väg till Gaza och kommer inte att ändra kurs, sade Sawani då till AFP.
Kommunikationerna till fartyget är störda.
Organisatörerna bakom hjälptransporten sade att Israel gett besättningen ett ultimatum fram till midnatt natten till onsdagen att ändra kurs. I annat fall skulle israeliska flottan ingripa och hejda fartyget.
Stiftelsen leds av Saif al-Islam Gaddafi, son till Libyens diktator.
Israel kräver att hjälpsändningar till Gaza ska gå via den israeliska hamnen Ashdod, där lasten kan genomsökas efter vapen eller annan otillåten utrustning innan den får sändas vidare till det Hamaskontrollerade Gaza.