Gazarapport i lång FN-debatt

Publicerad 2009-11-05 06:40

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Många talare krävde att Israel och Hamas utreder anklagelser om krigsbrott under Gazakriget, när en omstridd rapport debatterades i FN:s generalförsamling på onsdagen.

Israels FN-ambassadör Gabriela Shalev kallade den så kallade Goldstonerapporten partisk och hävdade att den underminerade fredsprocessen i Mellanöstern. Men många talare från arabiska och muslimska länder hyllade den.

Debatten i generalförsamlingen väntas leda till en resolution som kräver att både israeler och palestinier utreder de anklagelser om krigsbrott under Gazakriget som i rapporten riktas mot båda parter i Gazakriget förra vintern. Den väntas också begära att FN-chefen Ban Ki-Moon överlämnar rapporten till FN:s säkerhetsråd. Någon omröstning hanns inte med eftersom talarlistan var lång och mötet ajournerades till på torsdagen.

Resolutioner i generalförsamlingen är icke-bindande och denna väntas inte leda till några åtgärder. USA och ett fåtal andra länder väntades rösta nej, medan de 27 EU-länderna antogs lägga ner sina röster. Enligt diplomater pågick dock förhandlingar mellan EU och arabländer om en modifierad text som européerna skulle kunna skriva under.

Enligt diplomaterna invänder EU-länderna mot att resolutionen obetingat ställer sig bakom Goldstone-rapporten, som av många västländer betraktas som bristfällig.

Sveriges FN-ambassadör Anders Lidén, som förde EU:s talan, kallade rapporten allvarlig, och manade Israel och palestinierna att inleda "lämpliga, trovärdiga och oberoende undersökningar" av anklagelserna i rapporten.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Världen

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.