Den skjutna kongressledamoten Gabrielle Giffords hade fått flera dödshot och fruktade att bli skjuten, berättar hennes make i amerikansk tv.
– Som flera andra ledamöter av kongressen hade hon fått dödshot, säger maken Mark Kelly till ABC News.
– Jag är orolig för att någon dag kommer någon att komma fram till mig vid ett av dessa möten med en pistol', ska Giffords ha sagt, enligt Kelly.
Maken — som är astronaut, med tre rymdfärder bakom sig — säger att Giffords gör framsteg i sjuksängen och att hon nu känner igen honom.
– När jag håller hennes hand leker hon med min bröllopsring.
Giffords sköts i huvudet vid ett möte i Tucson i delstaten Arizona den 8 januari, då sex personer dödades. Den 22-årige förövaren greps omedelbart och inväntar åtal.
I en opinionsundersökning konstateras att en stor majoritet av de tillfrågade gillar hur president Barack Obama hanterat händelsen.
I genomsnitt sympatiserar 78 procent med Obamas vädjan om mindre cynism och varning för enkla förklaringar till skottdådet i Tucson. Bland republikanerna var stödet 71 procent, rapporterar ABC News och Washington Post.
Samtidigt är befolkningen splittrad om huruvida dådet orsakats av det allt oförsonligare tonläget i politiken.