Glas i kyckling

Glasfynd även i Finland

Publicerad 2009-04-04 19:41

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Glasfynd i mat och kyckling rapporteras nu även från Finland. På två platser i Österbotten kommer uppgifter om att glasbitar hittats i mat.

Enligt den finländska morgontidningen Aamulehti har tre glasskärvor, bara 3-4 milimeter stora, hittats i en vegetarisk ugnslåda. Fyndet gjordes i Lappo, cirka fem mil öster om Vasa.
Kvällstidningen Ilta-Sanomat skriver att en man i 50-årsåldern tror sig ha fått en glasbit i munnen när han åt kycklingfilé, också det en händelse som ska ha inträffat i Österbotten.

Det finländska Livsmedelssäkerhetsverket Evira har försäkrat att det är säkert att äta kyckling. Enligt Evira har Finland inte importerat svenska kycklingprodukter av märken där det hittats glas. Finland importerade cirka 200.000 kilo fågelkött från Sverige 2008.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix De drabbade flygbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Foto: Scanpix

”Två droppar kan döda en människa”

Breivik berättar om sina planer för polisen. Massmördaren Anders Behring Breivik tänkte fylla kulorna med rent nikotin – men han ändrade sig.

Breivik ska tvångsundersökas. Expertis ska granska hans tillstånd.

Breivik i rätten. Anhöriga hånskrattade åt honom.

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Scanpix

Ny lag kan stoppa utsättning av varg

Naturvårdsverket är bekymrat. En ny lag riskerar att stoppa regeringens planer på att sätta ut vargvalpar från djurparker i det vilda.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.