Brittiska valet 2010

Gordon Brown avgår som partiledare i höst

Uppdaterad 2010-05-11 00:53. Publicerad 2010-05-10 18:11

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Storbritanniens premiärminister Gordon Brown kommer att avgå som partiledare i september. Det sa han vid ett tal utanför 10 Downing Street vid 18-tiden på måndagen.

Gordon Browns tal, som sändes direkt i teve, var ett försök att få Liberaldemokraterna att börja förhandla med Labour istället för med Tories. Brown gjorde klart att han vill fortsätta som premiärminister fram till Labourkongressen i september då han uppmanar partiet att välja en ny partiledare. Enligt Sky News har David Miliband, som redan tidigare pekats ut som Gordon Browns efterträdare, sagt sig vilja ställa upp som kandidat.

Brown sa sig vilja samarbeta med Liberaldemokraterna för att lösa de ekonomiska problem som landet befinner sig i. En sådan regeringen skulle bli "stabil" och "ha en majoritet" menade Brown. Premiärministerns tal fick omedelbart pundet att falla gentemot dollarn.

Talet tolkas allmänt som ett försök att få Liberaldemokraternas partiledare Nick Clegg och hans partivänner att vända sig ifrån de konservativas ledare David Cameron, som de just nu förhandlar med, och istället bilda en koalitionsregering med Labour. Senare på kvällen bekräftades det också att Labours och Liberaldemokraternas förhandlingsdelegationer träffats och avslutats och som beskrivs som "konstruktiva" av såväl Labour som Liberaldemokraterna.

Labour höll också ett möte med sina ministrar under kvällen samtidigt som Tories lade fram vad som beskrivs som "ett sista" bud till Liberaldemokraterna när det gäller deras krav på en reformering av valsystemet. De konservativa bekräftade senare genom William Haig, som kan komma att bli Storbritanniens nye utrikesminister, att partiet gått med på att genomföra en folkomröstning i frågan. Tories har också erbjudit Liberaldemokraterna att ingå i en regeringskoalition.

Vägen till en uppgörelse mellan några av de tre partierna såg trots allt ännu på måndagskvällen ut att vara lång. Tories och Liberaldemokraterna skulle få majoritet om de skulle nå en uppgörelse medan Labour måste lita också på andra om man lyckas övertyga Nick Clegg.

För uppnå majoritet måste Gordon Brown inte bara göra upp med Liberaldemokraterna utan också lita på flera små, nationalistiska partier. De skotska nationalisterna har redan sagt sig vara intresserade av att delta i sådana förhandlingar och även andra småpartier, som får en vågmästarroll, har sagt sig vara positiva till ett samarbete med Labour och Liberaldemokraterna.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Foto: EPA/Scanpix

Storflygplats hotad – terminaler utrymda

En person gripen. En av Europas största flygplatser, evakuerades vid lunchtid på måndagen på grund av ett bombhot.

Foto: Scanpix

Många flirtar på semestern

Sol och fler sovtimmar orsakerna. Nästan hälften av svenskarna flirtar på semestern, visar en ny undersökning.