Särskild ersättning till gravida och sörjande och ingen sjukpenning efter skönhetsoperationer. Det är förslag som den statliga Arbetsförmågeutredningen lämnar till regeringen på fredagen.
Gravida ska kunna plocka ut 30 dagars graviditetspenning. Ersättningen kan starta tidigast 30 dagar före beräknad förlossning och inte tas ut efter den. Graviditetspenningen blir lika stor som föräldrapenningen.
– Många gravida blir sjukskrivna, och Försäkringskassans handläggare har svårt att dra gränsen när graviditeten ska ses som ett medicinskt tillstånd, säger utredaren Anna Hedborg.
Den andra nya ersättningen kallas särskild närståendepenning och ska kunna betalas ut i tio dagar till den som har förlorat ett barn, make, maka, partner eller förälder. Beloppet ska vara lika stort som sjukpenning.
– Eftersom arbetsgivarna slipper sjuklön under tio dagar kan man begära att de underlättar arbetet när den sörjande kommer tillbaka. Sorgen kan sedan leda till sjukdom, som depression, och då gäller sjukdomsreglerna.
För att markera att sjukförsäkringen är för sjuka vill Hedborg stoppa sjukpenning och sjuklön till personer som har gjort skönhetsoperationer. Pengar ska bara betalas ut efter rekonstruktiv kirurgi på grund av medfödda deformiteter, sjukdom eller liknande.
Utredningens stora fråga är bedömningarna av sjukskrivnas arbetsförmåga och rätt till fortsatt sjukpenning. Prövningen efter ett halvårs sjukskrivning ändras till ”medicinska förutsättningar för arbete”.
– Kraven som nu ställs på den sjuke är otydliga. Mycket lämnas till handläggaren och det blir risk för en väldig rättsosäkerhet.
Ett slags mall ska ange när en person inte anses kunna försörja sig själv på den reguljära arbetsmarknaden. Anna Hedborg understryker att detta inte är medicinska frågor utan en politisk normering. Sjukskrivningar som passerar 180-dagarsprövningen fortsätter i dag ofta förbi ettårsgränsen eftersom kraven som ställs där är likvärdiga.
Vid ettårsgränsen vill utredningen att medicinska förutsättningar bedöms igen, men även personens försörjningsförmåga. I första hand tas hänsyn till ålder men också till utbildning, erfarenheter och förmåga att lära nytt.
– Färre unga och fler äldre med låg utbildning, fysiska problem och som har ett fysiskt yrke kommer att få förlängd sjukpenning i och med detta, säger Anna Hedborg.