Greklands kris

Grekiskt val i april

Uppdaterad 2011-12-27 23:45. Publicerad 2011-12-27 23:20

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Grekerna kommer att gå till val i april, säger Greklands finansminister Evangelos Venizelos. Konservativa Ny demokrati har krävt tidigare val, men accepterar nu påsk som deadline.

Tidiga val kommer att hållas i Grekland sent i april, sade den grekiske finansministern Evangelos Venizelos på tisdagen. Venizelos tillade att den kommande månaden kommer att innebära tuffa förhandlingar om hur hanteringen av landets omfattande skuldkris ska se ut.

– Landets framtid kommer att avgöras mellan den 16 januari och de följande två eller tre veckorna, under vilken tid förhandlingar om det nya programmet kommer att hållas, sade finansministern vid ett möte för socialdemokratiska partiet Pasok, ett av de tre partier som utgör den styrande samlingsregeringen.

Konservativa partiet Ny demokrati som i dag leder opinionsmätningarna, hade tidigare insisterat på att val skulle hållas redan i februari. En talesman för partiet satte på tisdagen upp ortodoxa påskfirandet den 15 april som tidsgräns.

Förhandlingar med banker om att skriva ned Greklands omfattande skulder påbörjades i november. Bankerna har i princip gått med på att skriva ned drygt 50 procent av värdet i grekiska obligationerna, men trots uppgifter om framsteg är förhandlingarna långt ifrån över.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Just nu: 19 döda i brand i köpcenter

13 av de döda är barn. Enligt uppgifter ska branden ha startat inne på lekavdelningen i köpcentret i Qatars huvudstad Doha.

Foto: Alamy Både privatpersoner och organisationer har varit det komplexa virusets mål.

Stort virusspionage upptäckt

Information stjäls ur datorer i Mellanöstern. ”Det är det mest komplexa vi har sett”, säger Per Hellqvist på Symantec om ”Flame” som härjat i två år. 2 2 tweets 0 rekommendationer

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån Emir Bajrami på racerbanan.

Bilar och golf på vilodag

Inför EM. Zlatan Ibrahimovic och hans lagkamrater kopplade på måndagen av med bilkörning eller golfspel.

Webb-tv: Se lyxhotellet där landslaget bor under EM.

Foto: AFP

Allt pekar på att fler är inblandade

Vaticanleaks skakar lilla påvestaten. Utredningen pekar på att påvens kammartjänare Paolo Gabriele knappast har agerat ensam.

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan