Grekland mot vänsterstyre

Publicerad 2009-10-04 21:32

Foto: Aris Messinis / AFP Pasok-supportrar firar efter vallokalsundersökningarna blivit offentliga.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det blir maktskifte i eurozonens svagaste ekonomi. Greklands socialistparti Pasok får enligt preliminära resultat egen majoritet efter söndagens nyval, och Ny demokrati erkände sig på kvällen besegrat.

Pasok gjorde efter mygelskandaler dåliga val både 2004 och 2007. Det senaste året har dock varit mycket tufft för Ny demokratis konservativa regering, bland annat sedan upprördhet över polisens ihjälskjutning av en tonårspojke tillsammans med den ekonomiska krisen skapat en missnöjesbomb med flera generalstrejker som följd.

När rösterna från en femtedel av vallokalerna räknats på söndagskvällen låg Pasok på 43 procent, Ny Demokrati på 36 procent. Med de grekiska mandatfördelningsreglerna kan det översättas till en bra bit över 150 av de 300 platserna i parlamentet för Pasok, alltså egen majoritet.

Redan i det läget kastade Karamanlis in handduken. Han lät via partiet hälsa att Ny Demokrati erkänner sig besegrat.

- Detta är en stor seger, en historisk seger, sade Pasokföreträdaren Evangelos Venizelos till medier i Aten.

Ny demokratis premiärminister Kostas Karamanlis och Pasokledaren Giorgos Papandreou har i valrörelsen lagt fram helt olika recept för hur valutaunionens svagaste ekonomi ska ta sig ur krisen.

Papandreou vill ha stimulanspaket för ekonomin och höja skatterna för de rika. Karamanlis, som förutskickat bland annat frysta löner i offentliga sektorn, hävdar att de åtgärder hans regering vidtagit har räddat Grekland från ett ännu värre ekonomiskt moras, men budgetunderskottet beräknas hur som helst vara ungefär dubbelt så stort som det den europeiska valutaunionen EMU tillåter: ett tak på tre procent av bruttonationalprodukten.

Tillväxten har rasat ned mot noll, arbetslösheten stiger och inkomsterna från turismen väntas minska med 20 procent i år.

- Jag vill se förändring, sade 59-åriga Dimitra Seseri till Reuters när hon röstat i Aten.

- Jag röstade för Pasok eftersom jag är besviken på regeringen, allt jag fick från dem är likgiltighet och apati.

När han röstade i Thessaloniki kallade Karamanlis vänsterns stimulansplaner för orealistiska.

- I dag väljer grekerna sin väg ut ur krisen, sade han.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som påverkas av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonalds sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: Scanpix

”Bjud in Löfven till kärnkraftssamtal”

Så länge regeringen säger nej är frågan enkel för Löfven. Men vad händer om han möter en öppen motpart? Läs DN:s huvudledare 14/2.

Blandade reaktioner. Tumme upp och ner från Löfvens partikamrater.

Uppgörelse om kärnkraft. S vill förhandla.

Tycker du att kärnkraften ska avvecklas?

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.