Guantánamo

Guantanamo-fångars fall prövas inte i USA

Publicerad 2007-02-20 19:06

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Washington. Utländska fångar som hålls på Guantanamobasen på Kuba har inte rätt att få sina fall prövade i det amerikanska rättssystemet. Det slog en federal appellationsdomstol fast på tisdagen.

I utslaget från domstolen DC Circuit Court i Washington hette det att fångarnas argument var kreativa men inte övertygande.

Bakgrunden är att antal av de omkring 395 fångar som nu hålls på basen hade överklagat den terrorlag som kongressen godkände i höstas. Lagen öppnade bland annat för att terrormisstänkta ska dömas av särskilda militärdomstolar samt legaliserade hemliga CIA-fängelser i utlandet. Fångarna har hävdat att den nya lagen undanhåller dem deras grundlagsskyddade rätt att få sin sak prövad.

Lagen kom till sedan USA:s högsta domstol tidigare i fjol slagit fast att president George Bush inte hade befogenhet att skapa militärtribunaler för Guantanamofångarna eftersom han inte har den lagstiftande makten. Detta lämnades över till kongressen som då fortfarande hade republikansk majoritet. Följaktligen gick den nya terrorlagen i linje med presidentens tidigare förslag.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Ung man knivskuren i ryggen

På parkeringsplats i Farsta. Mannen, som är i 18-årsåldern, stacks ned med en kniv i samband med ett bråk.

Foto: Scanpix

Energiministern efterlyser S-besked

Hatt vill ha mer konkreta besked. ”Löfven säger att han vill sätta sig ner vid ett rent bord, men så fungerar det inte i praktiken.”

Blandade reaktioner. Tumme upp och ner från Löfvens partikamrater.

Uppgörelse om kärnkraft. S vill förhandla.

Tycker du att kärnkraften ska avvecklas?

Foto: Scanpix ”Vem är det där?”

”Vem är Paul McCartney?”

Under nattens Grammy-gala i USA avslöjades det att många yngre amerikaner har dålig koll. Återkommande fråga på Twitter.

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.