Jerusalem.
Hamas och Islamska Jihad meddelade på söndagen att de accepterar den egyptiska eldupphörplanen. Minuterna efteråt välkomnade USA:s tillträdande president Barrack Obama budet.
- Nu kommer jag att bistå israeler och palestinier i sökandet efter fred.
Israel har nu en vecka på sig att dra tillbaka sina styrkor, medddelade Hamas. Strax efteråt avfyrades fem raketer mot städerna Ashdod och Sderot, men utan någon reaktion från Israel, som inte ville spoliera festen för Egyptens president Hosni Mubarak, som just då välkomnade världens ledare till Sinai.
Under toppmötet i Sharm el-Sheikh förkastade Mubarak planerna på observatörer på den egyptiska sidan av Gaza-gränsen. Den palestinske presidenten Mahmoud Abbas uppmanade omvärlden att skicka observatörer till Gaza.
Mubarak och Abbas planerar ett arabiskt toppmöte i Egypten om ett par veckor, där bidragen från Västvärlden skall noteras och fördelas.
Det blir upptakten till den stora politiska striden om Gaza efter kriget, då Hamas skall försöka slå vakt om sitt styre.
Efter snart en månad med bara ambulans- och utryckningsfordon på gatorna började den civila trafiken i Gazaremsan försiktigt röra sig. Tusentals återvände hem, många av dem utan att veta om deras bostäder lagts i grus. I kvarteren Zeytun och Tuffah, som Israel evakuerade under natten, grävdes nära hundra dödsoffer fram under ruinerna, bland dem en familj på tolv personer.
Inne i Gaza skjuter Hamas sporadiskt mot israeliska mål. Elden besvaras men offensiva operationer har lagts på is. En israelisk militärtalesman spådde att det kommer att ta flera dagar för Hamas att nå ut med eldupphörordern till alla sina förband.
Skulle den palestinska elden fortsätta, kommer både Israels och Hamas ledning att råka i förlägenhet. Israelerna står inför ett val om tre veckor och har redan fullt upp med att värja sig mot nationalistoppositionen, som anser att offensiven borde fortsatt tills Hamas slutat skjuta raketer och frigivit soldaten Gilad Shalit. Hamas är ivrigt att visa att kontrollen över Gaza inte glidit det ur händerna. Anarki ifråga om raketelden skulle gynna dem som vill framställa Hamas som försvagat.