Hårda strider i Mogadishu

Publicerad 2006-02-20 13:42

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Hårda strider rapporterades på måndagen ha utbrutit mellan rivaliserande krigsherrar i Somalias huvudstad Mogadishu.

Enligt brittiska BBC skadades minst tio personer i striderna, som utkämpades med handeldvapen, raketgevär och luftvärnskanoner.

Flera hundra människor uppges ha flytt sina hem i kvarteren runt militärhögskolan i Mogadishu, sedan striderna inleddes i förra veckan. Sammandrabbningarna är de våldsammaste på flera år i staden.

I lördags dödades tio människor i strider, uppgav nyhetsbyråer. De flesta av de dödade uppgavs vara civilpersoner som hamnat i skottlinjen.

En tidigare okänd organisation med namnet Alliansen för fred och terroristbekämpning anses ligga bakom våldet Enligt BBC:s korrespondent står minst fem ministrar i Somalias provisoriska regering bakom organisationen.

"Vi vill påminna parterna i konflikten om att ingen hittills har segrat i det 15 år långa kriget", skrev kulturminister Abdi Hashi Abdullahi i ett uttalande på måndagen, som uppfattades som ett försök att medla i konflikten.

Sedan 1991 har Somalia inte haft någon regering med kontroll över hela landet. Olika krigsherrar har i stället delat upp territoriet mellan sig.

FN har flera gånger varnat för att konflikten kan sprida sig till andra länder i regionen.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 13 9 tweets 4 rekommendationer

Foto: AFP Polis försöker hindra juntaanhängare från att ta sig in i presidentpalatset den 21 maj.

Ny stat kan bli till krutdurk

Kaos i Mali. En utbrytarstat med al-Qaidakoppling har utropats och vapen flödar över gränsen från Libyen. Mycket allvarlig situation, menar en expert. 6 6 tweets 0 rekommendationer

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Foto: Scanpix

”Donera din njure, köp en ny Ipad”

Handeln med illegala organ eskalerar. Nu slår WHO larm om att 10.000 njurar säljs svart varje år, vilket är mer än en i timmen. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Fler vill ge organ, färre gör det. 118 svenskar donerade 2011.

Kineser ska lockas donera. Förbjudet för levande.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 3175 115 tweets 3060 rekommendationer