Skottdramat i Kauhajoki
Hatbrott väger lätt när polisen värderar hoten på internet
Publicerat 2008-09-24 23:36
Tragedin i Kauhajoki väcker frågor om hur hot på internet ska hanteras. Svenska Rikskriminalen säger sig inte ha en chans att övervaka och ingripa mot beväpnade personer som lägger ut hotfulla filmer på nätet.
Dela med andra:
Skottdramat i Kauhajoki
- Fler artiklar
- Polis åtalad efter skolmassakern
- Hot om massaker mot skola i Hörby
- Finska polisens agerande utreds
- Mördaren ringde under massakern
- Svårare få handeldvapen i Finland
- Hur kunde Matti Saari få vapenlicens för pistol?
- Finns det kulturella förklaringar till dåden?
- Varför stoppade inte polisen honom?
- Varför låg filmen på skjutbanan ute på Youtube?
- Finns det någon smittrisk?
- Hur känner man igen en skolmördare?
- Finns det några varningstecken?
- Hur ser den svenska vapenkontrollen ut?
- Kauhajoki-offren identifierade
- Starkt motstånd mot skärpta vapenlagar
- Mördaren sköt sin bästa vän
- Skolor evakuerade efter hot
- Polisen tränas möta skolskjutningar
- Vapnet kom från samma butik som Jokela-mördarens
- Mördaren tände första ljuset
Inom FRA är däremot avlyssning av potentiella massmördare en självklarhet, så länge gärningsmännen är klassade som terrorister. Och då blir också Säpos stora resurser tillgängliga.
Slutsatsen är att det finns våldsdåd och våldsdåd - och att samhällets vilja att agera är helt olika beroende på vem mördaren är. Med andra ord: det är gärningsmannens motiv och inte offrens antal, skador eller lidande som får avgöra.
Finsk polis hade uppmärksammats på 22-årige Matti Juhani Saari filmade dödshot på sajten You Tube. Ändå drogs inte Saaris färska vapenlicens in. Polisen nöjde sig med att fråga vad Saari egentligen menade. "Ingenting", lär han ha sagt. Dagen efter laddade Saari sin Walterpistol tog på sig huvan, gick in sitt klassrum och öppnade eld.
Elva människor dog.
En skada fullt jämförbar med den typ av utländska terrordåd som svenska regeringen hänvisar till när den argumenterar för FRA-lagens införande och för förstärkningar av Säkerhetspolisen.
När det gäller den sortens irrationella hatbrottslighet som drabbade Kauhajoki - och som lika gärna kan inträffa i Sverige - förefaller det svenska rättsväsendets beredskap däremot begränsad. Kommissarie Anders Ahlqvist vid Rikskriminalens IT-brottsrotel sa i DN på onsdagen att om allmänheten tror att polisen patrullerar internet i jakt på brott så tror den fel.
För att påvisa det som han ansåg vara en omöjlig arbetsuppgift gjorde Ahlqvist i ett inslag i SVT:s Aktuellt en sökning på internet efter samma vapentyp som Matti Juhani Saari använt. Antalet träffar uppgick till cirka 8.000.
"Det skulle ju ta 130 timmar att gå igenom dem ifall man ägnade tio sekunder åt varje träff", sa Ahlqvist.
130 arbetstimmar för att minska risken för nya dåd. Jo, många skulle nog tycka att det var värt det.
Fast antagligen är inte manuella sökningar på You Tube, Google eller andra sajter det mest effektiva ifall man vill komma åt planerade våldsdåd på internet.
FRA har låtit förstå att deras hundratals anställda kan förfina myndighetens automatiska söksystemen till extremer. Men, som sagt, de systemen ska bara få aktiveras mot en viss typ av mördare och inte mot beväpnade och hatiska skolelever som bestämt sig för att göra upp med samhället.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Hur är din bil värderad?
Vi hjälper dig med värderingen, snabbt, individuellt, pålitligt.


















