Anklagelserna mot Julian Assange

HD prövar Assange-fall

Publicerad 2011-12-16 14:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Brittiska Högsta domstolen prövar fallet om Julian Assanges utlämning till Sverige, uppger AFP. Rättegången inleds i februari.

Brittiska Högsta domstolen är Storbritanniens högsta juridiska instans.

Assange är begärd utlämnad sedan två kvinnor i Sverige anmält honom för våldtäkt och andra sexbrott i augusti 2010.

Julian Assange, som sedan gripandet i december bor i Storbritannien, nekar till brott.

Den svenska åklagarmyndigheten har tidigare kommenterat att det Assange vill få prövat är "om en svensk åklagare över huvud taget är behörig att utfärda en europeisk arresteringsorder". På myndighetens hemsida förklarar man att det finns ett EU-rambeslut som reglerar detta. Där står att varje stat ska utse de rättsliga myndigheter som är behöriga att utfärda en europeisk arresteringsorder.

I den svenska förordningen framgår att ordern utfärdas av åklagare. Det är riksåklagaren (RÅ) som bestämmer vilka som har behörighet att utfärda en europeisk arresteringsorder. I Sverige har RÅ bestämt att alla allmänna åklagare har behörighet.

"Högsta domstolen har gett tillåtelse till en överklagan och domstolsförhandlingar har schemalagts till två dagar, med start den 1 februari 2012", skriver domstolen i ett uttalande.

Julian Assange har sagt att de två kvinnorna frivilligt har haft sex med honom och att anklagelserna är politiskt motiverade, sedan Wikileaks släppt hundratusentals hemliga amerikanska filer.

Det är Assanges advokater som har hävdat att den europeiska arresteringsorder, som gjorde det möjligt att gripa Wikileaksgrundaren i Storbritannien, var felaktig då den utfärdats av en svensk åklagare, som man anser inte har behörighet att utfärda en sådan.

I den tidigare instansen High Court höll domaren John Thomas inte med om det resonemanget, men han ändå ville låta HD fatta beslutet.

Claes Borgström, som företräder de två kvinnorna som anmält Assange, kommenterade resonemanget då:

– Regelverket är enkelt. Om det här inte skulle sluta med att han överlämnas, då kan man skrota den europeiska arresteringsordern, för då fyller den ingen funktion, sade han då till TT.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 13 9 tweets 4 rekommendationer

Foto: AFP Polis försöker hindra juntaanhängare från att ta sig in i presidentpalatset den 21 maj.

Ny stat kan bli till krutdurk

Kaos i Mali. En utbrytarstat med al-Qaidakoppling har utropats och vapen flödar över gränsen från Libyen. Mycket allvarlig situation, menar en expert. 6 6 tweets 0 rekommendationer

Foto: AP/AFP

Resultat klart: De går vidare

Egyptiska presidentvalet. Shafiq och Mursi möts i en andra valomgång. Valdeltagandet i den första var 46 procent.

Foto: Scanpix

Var ska du bo när du blir gammal?

Brist på bostäder för äldre. Särskilda boenden för äldre minskar, till exempel i servicehus, gruppboenden och sjukhem. Samtidigt blir de äldre allt fler.

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 11 0 tweets 11 rekommendationer