På tisdagen, på morgonen colombiansk tid, lyfte slutligen helikoptrar från flygplatsen i Villavicencio för att hämta hem ytterligare en Farc-fånge - en räddningsaktion som under måndagen hotat att kantra.
Strax efter klockan nio på tisdagsmorgonen, lokal tid, uppgav colombianska medier att helikoptrarna lyft. Målet är det djungelparti i södra Colombia där en 51-årige exguvernör sitter som gisslan sedan 2001.
Medier fick av säkerhetsskäl inte närvara när räddningsstyrkan lyfte, rapporterar El Tiempos nätupplaga.
Måndagen hade varit en dag av väntan och osäkerhet, fylld av oklara besked och frustration - var frisläppandet av politikern i farozonen? I samband med helgens frisläppningar av fyra ur gisslan, klagade Farc över fortsatt militär aktivitet i området.
Colombias president Alvaro Uribe kom då med beskedet att enbart ICCR (Röda Korsets internationella kommitté), med hjälp av brasilianska helikoptrar, skulle få bege sig till den plats i djungeln där den 51-årige politikern hålls av Farc sedan sju år.
Den colombianska fredsrörelsen, som skulle bidra med humanitär hjälp, måste stanna hemma eftersom deras säkerhet inte kunde garanteras, fastslog Uribe. Skulle då inte den colombianska senatorn Piedad Córdoba få följa med? Córdoba har i flera år medlat i samband med frigivningar.
Så småningom fick räddningsaktionen emellertid grönt ljus, efter att ICCR suttit i intensiva överläggningar med regeringen. Uribe rev upp sitt beslut, och enligt lokala medier befann sig Piedad Córdoba ombord på en av de helikoptrar som lyft mot djungeln.
"Presidenten har accepterat ICCR:s begäran om att senatorn Piedad Córdoba medföljer denna enhet vid frisläppandet av gisslan. Regeringen gör det av solidaritet med familjerna och gisslan", skrev regeringen i ett uttalande, och tog också tillfället i akt att uttrycka oro över tilltagande terrorism.
Terrorismen gjordes enligt regeringen extra tydlig genom att en bilbomb på måndagen detonerade i staden Cali. Två personer dog och fyra skadades, uppger regeringen i meddelandet, och slår fast att Farc låg bakom bomben.
Om planeringen håller ska ytterligare en gisslan hämtas hem på torsdag. Men om den 69-årige svensk som varit tillfångatagen i Colombia sedan 2007 finns inga nya uppgifter.