Heroinister varnas för mjältbrand

Uppdaterad 2010-02-05 23:57. Publicerad 2010-02-05 19:21

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Brittiska myndigheter gick på fredagen ut med en varning efter att en heroinmissbrukare smittats med mjältbrand. Man misstänker att ett smittat parti narkotika har cirkulerat i Europa under vintern och orsakat tio dödsfall, enligt nyhetsbyrån Reuters.

ECDC, det europeiska smittskyddsinstitutets undersökningar tyder på att mjältbrandssmittan kommer från samma källa, men man tror inte att det infekterats med avsikt.

På fredagen diagnostiserades en heroinmissbrukare med mjältbrand i Storbritannien, vilket är det första fallet i England. Under december och januari har nio personer i Skottland och en i Tyskland dött. Ytterligare 19 fall av sjukdomen har upptäckts.

– Just nu finns risken att heroin i London är smittat med mjältbrandsbakterier, säger Brian McClosky, chef på hälsovårdsmyndigheten HPA, till Reuters.

HPA skriver i ett uttalande att det antingen rör sig om ett smittat parti heroin eller en tillsats, som används för att späda ut narkotikan. Brian McClosky säger till Reuters att det finns inga tecken på att smittan sprids genom personkontakt och att det inte finns någon spridningsrisk bland allmänheten.

Mjältbrand, eller anthrax, är en infektionssjukdom orsakad av bakterier. Sporerna kan användas som biologiskt vapen, något som inträffade i USA i början av 2000-talet, då en amerikansk professor skickade ut brev med mjältbrandsbakterier som dödade fem personer.

Läs mer: Mjältbrand dödar heroinister

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 13 9 tweets 4 rekommendationer

Foto: AFP Polis försöker hindra juntaanhängare från att ta sig in i presidentpalatset den 21 maj.

Ny stat kan bli till krutdurk

Kaos i Mali. En utbrytarstat med al-Qaidakoppling har utropats och vapen flödar över gränsen från Libyen. Mycket allvarlig situation, menar en expert. 6 6 tweets 0 rekommendationer

Foto: AP/AFP

Resultat klart: De går vidare

Egyptiska presidentvalet. Shafiq och Mursi möts i en andra valomgång. Valdeltagandet i den första var 46 procent.

Foto: Scanpix

Var ska du bo när du blir gammal?

Brist på bostäder för äldre. Särskilda boenden för äldre minskar, till exempel i servicehus, gruppboenden och sjukhem. Samtidigt blir de äldre allt fler.

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan