Tio miljoner människor som smittats av hiv väntar på att få bromsmedicin. Trots detta väljer både EU och USA att frysa sina bidrag till kampen mot hiv och aids.
Det är första gången på 15 år som USA minskar anslaget till kampen mot aids och hiv. Liksom EU hänvisar man till den ekonomiska krisen som drabbat ekonomierna hårt. I dag lever 5,7 miljoner människor med sjukdomen bara i södra Afrika.
– Världen står långt ifrån de ambitiösa mål som gavs år 2000, säger hiv-forskaren och läkaren Marius Tröseid från Läkare utan gränser till norska Dagsavisen.
– Om planen skulle ha hållits hade ytterligare tio miljoner människor i dag ha fått behandling för hiv.
De dystra siffrorna presenterades på måndagen vid ett möte i FN i New York där ledare från 140 länder deltar i ett tre dagar långt möte.
Medan världssamfundet har lyckats förbättra situationen för de allra fattigaste i en rad länder, där FN:s mål är att halvera hungersnöd och fattigdom år 2015, så har man halkat efter när det gäller kampen mot bland annat barnadödlighet och aids.
– Vi ska inte balansera våra budgetar på ryggen på de fattiga, sa FN-chefen Ban Ki-Moon.
Samtidigt har kampen mot hiv och aids gett resultat. Jämfört med 2001 är det i dag 17 procent färre som drabbas. FN:s aidsprogram UNAIDS har som mål att helt stoppa överföringen mellan mor och barn under graviditeten och födseln år 2015, skriver tidningen Dagsavisen. UNAIDS egna siffror talar om att antalet nya hiv-infektioner minskat med 25 procent i 22 länder i mellersta och södra Afrika, den del av kontinenten som är värst drabbad.
Under måndagens möte lovade president Nicholas Sarkozy att Frankrike skulle bidra med 1,4 miljarder dollar för att bekämpa aids, tuberkulos och malaria under perioden 2011–2013.