Högerextremisten Geert Wilders inför rätta

Foto: Toussaint Kluiters / Reuters Geert Wilders (till höger).

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Amsterdam. Ledaren för nederländska islamkritiska Frihetspartiet, Geert Wilders, ställdes inför domstol i Amsterdam på onsdagen, åtalad för hat- och diskrimineringsbrott mot muslimer. Onsdagens förhandling var förberedande inför den egentliga rättegången som inleds senare.

Åtalet ses som ett riktgivande om gränserna för yttrandefriheten i det normalt sett liberala Nederländerna. Att åtala Wilders, som är parlamentsledamot för PVV (Partij voor de Vrijheid), har i sig varit kontroversiellt.

Det statliga åklagarämbetet ansåg att han med hänvisning till lagen om yttrandefrihet och det faktum att han är parlamentsledamot inte skulle åtalas. Men en lokal domstol beslöt annorlunda.

På gatan utanför rättssalen samlades anhängare för att protestera mot åtalet.

En nyckelroll i åtalet spelar Wilders film Fitna från 2008. Filmen, som fick stor spridning på internet, blandar bilder på terrordåd med citat ur koranen. Han har också jämfört islam med fascism och koranen med Adolf Hitlers bok Mein Kampf.

Wilders har med sin kraftigt antiislamiska politiska kampanj fått många anhängare bland nederländarna som oroas över det ökade antalet invandrare och deras påverkan på det nederländska samhället.

Wilders PVV är redan det näst största nederländska partiet i EU-parlamentet och kan enligt de senaste opinionsmätningarna bli största parti i det nederländska parlamentet efter det val som ska hållas i maj.

Onsdagens förhandling gällde enbart procedurfrågor, till exempel hur många vittnen som parterna ska kalla. Wilders har redan krävt att få kalla Mohammed Bouyeri, mannen som mördade filmaren och islamkritiske debattören Theo van Gogh. Wilders anser att Bouyeri är "ett ledande bevis" på att islam inspirerar människor till våld.

Själv räknar Wilders med att målet läggs ned, skriver han på sin webbsida.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 14 9 tweets 5 rekommendationer

Foto: AFP Polis försöker hindra juntaanhängare från att ta sig in i presidentpalatset den 21 maj.

Ny stat kan bli till krutdurk

Kaos i Mali. En utbrytarstat med al-Qaidakoppling har utropats och vapen flödar över gränsen från Libyen. Mycket allvarlig situation, menar en expert. 6 6 tweets 0 rekommendationer

Foto: AP/AFP

Resultat klart: De går vidare

Egyptiska presidentvalet. Shafiq och Mursi möts i en andra valomgång. Valdeltagandet i den första var 46 procent.

Foto: Scanpix

Var ska du bo när du blir gammal?

Brist på bostäder för äldre. Särskilda boenden för äldre minskar, till exempel i servicehus, gruppboenden och sjukhem. Samtidigt blir de äldre allt fler.

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 11 0 tweets 11 rekommendationer