Piraterna vid Afrikas horn

Högsäsong för pirater väntar

Uppdaterad 2010-09-28 11:23. Publicerad 2010-09-27 20:52

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Pirater utanför Somalias kust misslyckades i helgen med att kapa ett grekiskt fraktfartyg sedan besättningen låst in sig i motorrummet. Men när monsunperioden nu lider mot sitt slut spår EU-styrkan ökande attacker.

Besättningen ombord på det grekiskt ägda fraktfartyget MV Lugela stoppade de pirater som i helgen angrep skeppet. Piraterna bordade fartyget cirka 900 sjömil utanför den somaliska kusten men den snabbtänkta besättningen svarade med att låsa in sig i motorrummet.

Därifrån kunde besättningen låsa rodret och andra styrsystem och förhindra att piraterna tog kontroll över fartyget. Piraterna gav efter över ett dygn upp försöken att ändra fartygets kurs och övergav sitt byte.

Georg Tripakis, vd på företaget som äger fartyget, sade till AFP att besättningen var välbehållen.

– Han uppgav att alla är OK och vid liv, piraterna är inte ombord och skeppet är nu på väg mot Bombay.

Runt mitten av september avtar höstens monsunsäsong i Somalia och haven blir allt lugnare. Det vackra vädret och lugna vattnet gör piraterna mer vågade och angrepp mot fartyg, som under regnperioderna är begränsade till Adenviken, förekommer allt längre från kusten.

Enligt Per Klingvall, talesperson för EU:s marina styrkor i Somalia, ökar antalet attacker alltid efter monsunperioden:

– Det är en stor skillnad. Under monsunperioden är det för höga vågor för piraternas små båtar, men om ett par veckor kommer sjön att vara spegelblank.

Attackernas antal är dock inte bara beroende av vädret. De styrkor som bekämpar pirater i området ser en tydlig ökning i piraternas verksamhet över huvud taget, säger Per Klingvall.

– Det är fler attacker generellt, även om det också finns en säsongsbetonad ökning.

Läs mer: Privat beväpnad flotta ska möta Somalias pirater

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 14 9 tweets 5 rekommendationer

Foto: AFP Polis försöker hindra juntaanhängare från att ta sig in i presidentpalatset den 21 maj.

Ny stat kan bli till krutdurk

Kaos i Mali. En utbrytarstat med al-Qaidakoppling har utropats och vapen flödar över gränsen från Libyen. Mycket allvarlig situation, menar en expert. 6 6 tweets 0 rekommendationer

Foto: AP/AFP

Resultat klart: De går vidare

Egyptiska presidentvalet. Shafiq och Mursi möts i en andra valomgång. Valdeltagandet i den första var 46 procent.

Foto: Scanpix

Var ska du bo när du blir gammal?

Brist på bostäder för äldre. Särskilda boenden för äldre minskar, till exempel i servicehus, gruppboenden och sjukhem. Samtidigt blir de äldre allt fler.

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 11 0 tweets 11 rekommendationer