Kuppen i Honduras

Honduras politiska kris fortsätter

Publicerad 2009-10-20 17:34

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Hoppet om att på tisdagen nå en lösning på Honduras fyra månader långa politiska kris grusades.

Samtalen mellan Honduras avsatte president Manuel Zelaya och landets nuvarande ledare Roberto Micheletti fortsatte. Förslagen som presenterades för Zelayas sändebud avvisades ännu en gång — och beskrevs som förolämpande.

– Dialogen är inte helt bruten men har kommit in i en fas där den stöter på uppenbara hinder, säger medlaren Victor Meza.

Den politiska krisen har paralyserat det fattiga Honduras sedan den 28 juni, då Zelaya avsattes i en militärkupp ledd av Micheletti. Sedan dess har regionala ledare och organisationer försökt lösa konflikten. Men trots pressen att nå en lösning före den 29 november är båda parter pessimistiska.

– Om inte Micheletti erkänner statskuppen kommer vi aldrig att ta oss ur krisen, säger Zelaya.

Militärkuppen utlöstes av att Zelaya ville vara kvar vid makten och försökte ändra grundlagen så att han skulle kunna bli omvald. Han stod åtalad för 18 brott i samband med grundlagsändringsförsöket.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Bor granne med skolan. En 28-årig man, som nu befinner sig utomlands, häktades i dag misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar EU-kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Alamy

”Inga bruna M&M:s” – rocklegend förklaras

Rockbandet Van Halens legendariska krav på att inga bruna M&M-godisar skulle finnas backstage förklaras nu av sångaren själv. Var för bandets säkerhet.