Kuppen i Honduras
Honduras president ersatt efter kupp
Publicerat 2009-06-28 15:22
Foto: AP Photo/Esteban Felix
Venezuelas president Hugo Chavez har satt sina trupper i beredskap och hotar med att ingripa militärt mot Honduras. Sent på kvällen utsåg Honduras kongress talmannen Roberto Micheletti till ny president.
DN Teman i artikeln
Fakta: Honduras avsatte president
José Manuel Zelaya Rosales är 56 år. Han valdes till president i november 2005 i ett jämnt val och tillträdde januari 2006.
Manuel Zelaya leder det liberala partiet Partido Liberal, som är ett av Honduras två dominerande partier.
Bland Zelayas vallöften fanns en fördubbling av polisstyrkan från 9 000 till 18 000 poliser. För ett år sedan uppmanade han USA att legalisera narkotika för att få stopp på knarkrelaterade brott i Honduras. Manuel Zelaya har föreslagit en folkomröstning om en grundlagsändring, så att en sittande president kan bli omvald.
Folkomröstningen ansågs olaglig enligt landets Högsta domstol. Arméchefen Romeo Vásquez Velásquez motsatte sig folkomröstningen och avskedades då av presidenten.
Den tidigare liberalt inriktade presidenten har sökt närmare band med bland andra Venezuelas president Hugo Chávez.
Källa: NE, Reuters. (TT)
Kuppen i Honduras
- Relaterad Webb-TV
-
Se Manuel Zelaya fördöma valet
2009-11-30 10:52
-
Honduras president hindras från att landa
2009-07-07 12:15
- Senaste nytt
- Honduras-militärer ställs inför rätta
- Honduras-domstol synar maktskifte
- Honduras militärchefer åtalas för maktmissbruk
- Zelaya öppnar för samtal med Lobo
- Parlamentet återinsätter inte Zelaya
- Porfirio "Pepe" Lobo vann omstritt Hondurasval
- Tårgas mot demonstranter i Honduras
- Domstolen säger nej till Zelaya
- Micheletti tar time out
- Ny regering i Honduras — utan Zelaya
- Zelaya kan bli president igen
- Honduras-förhandlingar strandade
- Honduras politiska kris fortsätter
- Honduras kuppregim anklagas för övergrepp
- President till president: "Avgå"
Spänningen mellan de båda länderna ökade på söndagen sedan soldater i pansarfordon gått till angrepp mot presidentpalatset i Honduras huvudstad Tegucigalpa och tvingat president Manuel Zelaya till landsflykt.
Militärens ingripande ägde rum bara timmar innan den första av två omtvistade folkomröstningar skulle äga rum. Genom folkomröstningen hoppades president Zelaya kunna ändra grundlagen och bereda vägen för ytterligare fyra år som president, något som inte är tillåtet enligt konstitutionen. Manuel Zelaya har fem månader kvar av sin tid som president och nästa val äger rum den 29 november.
Folkomröstningen har varit starkt ifrågasatt av den honduranska kongressen samt av Manuel Zelayas egna partikamrater. Landets högsta domstol har också betecknat omröstningen som olaglig och ger sitt stöd till militärens aktion. Så sent som i tisdags antogs landets kongress en lag som förbjuder folkomröstningar 180 dagar före eller efter ett val, uppger BBC.
Zelaya har tagit sin tillflykt till grannlandet Costa Rica, där han ska ha ansökt om asyl. Militära stridsfordon syntes på gatorna och presidentpalatset var omringat av flera hundra soldater, rapporterar flera nyhetsbyråer.
Hondurastidningen Hondudiario.com skriver på söndagen att flera andra höga politiker också gripits, bland andra utrikesministern Patricia Rhodes. Senare på kvällen skrev tidningen att kongressen bildat en kommitté som beslutat att acceptera vad man ansåg vara presidentens avkedsansökan och kort därefter utsågs talmannen Roberto Micheletti till ny president, skriver AFP.
Zelaya själv förnekade att han skulle ha skrivit en avskedsansökan och anklagade kongressledamöterna för att konspirera emot honom.
- Detta är fullständigt falskt och det rör sig inte om en militär utan en politisk konspiration, sa han till CNN:s spanskspråkiga kanal.
Tidigare på söndagen hade Zelaya, med Costa Ricas president Oscar Arias vid sin sida, anklagat militären för brutalitet:
- Jag är Honduras president och bara folket kan avsätta mig, inte en grupp gorillor, jag kidnappades på ett våldsamt och brutalt sätt, sa Zelaya i ett teveframträdande.
Venezuela har reagerat mycket starkt och hotar med ett militärt ingripande. President Hugo Chavez säger enligt Reuters att soldaterna grep den kubanske ambassadören och lämnade Venezuelas ambassadör vid vägkanten sedan han misshandlats.
Chavez hotade tidigare på söndagen med att ingripa militärt om en ny regering skulle väljas av kuppmakarna eller om hans ambassadör skulle dödas:
- Vi kommer att störta den, vi kommer att störta den, sa Chavez i den statliga venezuelanska televisionen.
Läs mer: Honduras splittrat efter statskuppen
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.
-
Sista-Minuten-Hotell i Paris
750:-/natt/dubbelrum inkl. frukost i centrala Paris.












