Övergångsregeringen i Honduras avvisar OAS krav att återinsätta vänsterpresidenten Manuel Zelaya.
Därmed fördjupas den värsta politiska krisen i Centralamerika på decennier.
Chefen för amerikanska samarbetsorganisationen OAS, José Miguel Insulza, mötte på fredagen representanter för Högsta domstolen som slog fast att beslutet att avsätta Zelaya är oåterkalleligt.
OAS har ställt ultimatum till övergångsregeringen: Återinsätt Zelaya på presidentposten, annars utesluts Honduras från organisationen, men regeringen har hittills avvisat varje försök att återinsätta Zelaya.
- De har inga intentioner att ändra situationen, sade Insulza efter mötet och kallade maktövertagandet för en ren militärkupp.
Zelaya störtades på order av Högsta domstolen förra söndagen. Han är nära allierad med Venezuelas president Hugo Chavez, men har trots det fått stöd från ledare runt om Latinamerika och USA:s president Barack Obama krävt att han ska återinsättas.
Den oblodiga statskuppen i det fattiga kaffe- och textilexporterande landet med sju miljoner invånare har inneburit en test av Washingtons engagemang för att försvara demokratin i Latinamerika.
Insulza mötte politiker, religiösa ledare och företrädare för rättsväsendet, men hade inga direkta samtal med den nyinstallerade presidenten Roberto Micheletti då OAS inte ville ge honom regeringslegitimitet.
Övergångsregeringens biträdande utrikesminister, Martha Alvarado, sade kort efteråt till en lokal tv-station att Zelayas återkomst "inte är förhandlingsbar".