Castros Kuba

Hundratals vallfärdade till byn där Che Guevara avrättades

Publicerat 2007-10-08 16:40

Det är på dagen 40 år sedan Ernesto "Che" Guevara avrättades i den lilla bolivianska byn La Higuera. Hit har hundratals vallfärdat för att delta i minnesceremonierna, och för att höra lokalbefolkningens vittnesmål om vad som hände den där dagen, den 9 oktober 1967.

Bild

Manuel Cortéz.

Manuel Cortéz. Foto: Zacarias Garcia

 Castros Kuba

- Han var ett föredöme för mänskligheten och tvingades dö för sin, vår, sak. Det hedrar Che att han kämpade för de fattiga. Det har vi inte någon stark tradition av i det här landet.

Manuel Cortéz var 23 år gammal när en totalt utmattad och av astma svårt plågad Che Guevara slutligen tillfångatogs av bolivianska CIA-tränade elitförband vid Quebrada del Churo, dalen som ligger inte långt härifrån.

I dag bor Manuel fortfarande i ett litet jordhus bakom La Higueras skolsal där det föll på en boliviansk löjtnants lott att med en skottsalva i bröstet föra Che Guevara och hans revolution ur tiden.

Tidigare, den 26 september, träffade Manuel Che och hans gerillakrigare i byn Abra del Picacho, nära La Higuera.

- De kom för att köpa bröd och ost. Vi fick några timmar tillsammans vid deras läger. Propagandan som spreds sa att de var ett rövargäng, här för att plundra och mörda.

- Men de tog emot oss med öppna armar och ville höra boliviansk musik. Vi hämtade våra gitarrer, spelade och sjöng. Che och hans guerilleros dansade. Sedan såg jag dem inte igen förrän någon vecka senare då Che, han var skjuten i vänstra knäet, bars in i skolbyggnaden, fortsätter Manuel Cortéz.

Här i La Higuera, nästan 20 timmars bilresa söderut från huvudstaden La Paz på den andinska högplatån, finns sex kubanska läkare stationerade av de omkring 500 som skickats till Bolivia som del av Evo Morales, Fidel Castro och Hugo Chávez gemensamma politiska projekt.

Men annars har inte mycket hänt sedan dagen för Che Guevaras avrättning. Det finns ingen elektricitet, ingen skola, ingen fungerande infrastruktur.

I de här mycket fattiga och otillgängliga delarna av Bolivia märks inte att Evo Morales, som kom till makten i december 2005 som förste folkvalde president från ursprungsbefolkningen, har lyckats åstadkomma en positiv ekonomisk utveckling i landet.

BNP-tillväxten har mellan åren 2003 och 2006 vuxit från 2,7 procent till 4,7 procent.

Löftet om en total revidering av gaspolitiken som förde Morales till valseger har delvis redan infriats.

Ökat skatte- och royaltyuttag, från 32 procent till som mest 82 procent, har förbättrat den bolivianska statens position gentemot privata multinationella gasföretag och gett ökade inkomster.

Samtidigt riskerar den konstituerande församlingen, Morales andra käpphäst under valrörelsen, att haverera.

Församlingen, som bland annat ska ge Bolivias majoritet av ursprungsbefolkning större politiskt inflytande, lamslås sedan omkring ett halvår av diskussionen kring autonomi - ett växande krav från de naturgasrika departementen i söder.

Och av att den politiska oppositionen åter har lyft en historisk fråga. Man vill flytta kongressens högkvarter från La Paz till Sucre, ett initiativ som många av Morales anhängare ser som ett politiskt skamgrepp och sabotage.

Hårt kritiserad för sin nära relation till Venezuelas populistiske president Hugo Chávez anklagas Evo Morales å sin sida för att frångå demokratiska principer.

Och att han tillsatt partisympatisörer med knapp politisk erfarenhet på tunga poster har försvagat ministeriernas kapacitet och förmåga att förvalta statens nu ökande inkomster.

Manuel Cortéz som bor långt ifrån såväl La Paz som Sucre har svårt för att ta ställning till dessa frågor. Han gräver med en hacka i den hårda, torra jorden och fortsätter:

- Morgonen efteråt hörde jag skotten från skolan. Man surrade Ches kropp utanpå en helikopter och förde den till Valle Grande. Men han lever fortfarande här.

- Jag tänker på Che varje morgon när jag går ut till mina djur. Och varje kväll, när jag kommer in och allt har gått bra. Men vi behöver elektricitet. Och för våra barns framtids skull behöver vi tillgång till utbildning och sjukvård.

I La Higuera upplevs avrättningen av Ernesto "Che" Guevara som bara ytterligare ett av den bolivianska statens otaliga svek och övergrepp mot sitt eget folk genom historien.

För att ytterligare styrka sin kontrast mot landets tidigare presidenter använde också Evo Morales, tidigare facklig ledare för Bolivias kokaodlare, framgångsrikt Che som symbol under sin valkampanj 2005 då hans parti MAS, Movimiento al Socialismo, smyckade sina banderoller med revolutionärens slagord och klädde byarna med Che-ikoner under Morales torgmöten.

Bland de postuma hälsningarna på den smutsiga betongvasken bakom sjukhuset i Valle Grande, där Che Guevaras sargade kropp visades upp för allmänheten kort efter avrättningen i La Higuera, har någon ristat in: "Evo kommer att uppfylla din dröm."

Läs mer: Che Guevara saknar politisk betydelse i dag

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 26

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 4

Akebono Tora. Foto: AP Akebono Tora.

Sumo-brottare i japanska Glee

En före detta sumo-brottare står för sångnumren, när tv-serien Glee kommer till Japan. Se inslaget

Krisen inom SAS

SAS varslar över 500 i Sverige

Maud Olofsson: "SAS innebär ett komplicerat ägande för staten." 18

SAS vd och koncernchef Mats Jansson Foto: Henrik Montgomery / Scanpix SAS vd och koncernchef Mats Jansson

100-tals jobb ska bort från SAS

Ska spara två miljarder. Ber samtidigt ägarna om miljardtillskott. 47

”Desperat jakt på kapital”.

”Desperat jakt på kapital”. Sex miljarder kronor räcker inte till. 21

DN:s börskrönikör Patricia Hedelius.

DN:s börskrönikör Patricia Hedelius. Jansson kan komma att ifrågasättas. 12

Vd:n. "Regeringen, staten, Maud Olofsson är redan delägare i SAS." 5

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 42

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.