FN-möte: Kampen mot fattigdomen

Hungern i världen minskar

Uppdaterad 2010-09-15 06:46. Publicerad 2010-09-14 05:47

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Antalet undernärda människor minskar för första gången på 15 år, konstaterar FN:s matprogram FAO i sin hungerrapport. Men det är inte tillräckligt, anser FAO.

Det senaste året har antalet undernärda människor i världen minskat med nästan tio procent. Totalt bedöms 925 miljoner människor som undernärda 2010. I fjol uppskattades 1.023 miljoner människor vara undernärda, enligt FAO-rapporten som offentliggjordes på tisdagen.

Minskningen, den första noterade sedan 1995, tillskrivs bättre ekonomiska villkor särskilt i utvecklingsländerna, samt fallande inhemska matpriser sedan rekordnoteringarna 2008.

Samtidigt varnar FAO för att översvämningarna i Pakistan och torkan i Ryssland hotar att sätta i gång nya matkriser som kan drabba världens fattigaste människor, även om risken att de blir lika allvarliga som spannmålskrisen 2007–08 inte är överhängande, enligt FAO.

Också den senaste tidens matupplopp i Moçambique och protesterna i Egypten har aktualiserat matfrågan.

Rapporten kommer inför toppmötet då världens ledare möts i FN-högkvarteret den 20–22 september för att diskutera hur de internationella millenniemålen mot fattigdom som sattes år 2000 ska nås. Ledarna väntas deklarera att de mål som rör hunger och inkomsterna för de allra fattigaste går att uppnå, enligt ett utkast till dokument. Avsikten är att nivåerna ska halveras till 2015 jämfört med 1990.

Omkring 20 procent av befolkningen i u-länderna var undernärda då, men trots att hungern i världen minskar varnar dock FAO för att matförsörjningsmålet inte uppnås.

”Det faktum att nästan en miljard människor fortfarande är drabbade av hunger, trots att den senaste mat- och finanskrisen är passerad, indikerar ett djupare strukturellt problem”, skriver FAO.

De länder som lyckats sämst är Kongo Kinshasa, Burundi, Sierra Leone, Pakistan och Lesotho.

De som lyckats bäst är Brasilien, Kina, Ghana, Malawi och Vietnam.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 15 10 tweets 5 rekommendationer

Foto: AFP Polis försöker hindra juntaanhängare från att ta sig in i presidentpalatset den 21 maj.

Ny stat kan bli till krutdurk

Kaos i Mali. En utbrytarstat med al-Qaidakoppling har utropats och vapen flödar över gränsen från Libyen. Mycket allvarlig situation, menar en expert. 6 6 tweets 0 rekommendationer

Foto: AP/AFP

Resultat klart: De går vidare

Egyptiska presidentvalet. Shafiq och Mursi möts i en andra valomgång. Valdeltagandet i den första var 46 procent.

Foto: Scanpix

Var ska du bo när du blir gammal?

Brist på bostäder för äldre. Särskilda boenden för äldre minskar, till exempel i servicehus, gruppboenden och sjukhem. Samtidigt blir de äldre allt fler.

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 11 0 tweets 11 rekommendationer