De internationella hjälpinsatserna fortsätter att strömma in till Haiti där över 800.000 människor beräknas vara hemlösa efter att ha drabbats av två tropiska stormar och två orkaner inom loppet av en månad.
Stora delar av Haiti ligger fortfarande avskärmade från restan av landet sedan orkanen "Ike", den fjärde på en månad, dragit fram över landet. De internationalla hjälporganisationerna arbetar framförallt med att bistå invånarna i den norra hamnstaden Gonaives som översvämmats två gånger den senaste veckan. Hjälparbetet försvåras eftersom broar och vägar in till staden har förstörts. Det enda sättet att ta sig in är via båt och helikopter.
- Det finns ett skriande behov av nästan allt på Haiti, säger Charlie Rowley, direktör på hjälporganisationen Oxfam, till nyhetsbyrån Reuters.
- Tältlägren är överfyllda av människor, och översvämningen och leran som flyter omkring gör att det inte finns någonstans att göra av alla människor som blivit av med sina hem.
Haitis premiärminister Michele Pierre-Louis sade i ett uttalande till brittiska BBC att om inte offren får mer hjälp snarast kommer missnöjet att öka ytterligare bland befolkningne med risk för att hon måste avgå.
FN-organet World food programme, WFP, har begärt 34 miljoner dollar till att förse invånarna på Haiti med mat och ytterligare 17, 5 miljoner dollar till att bekosta transporten. WFP uttrycker oro för att priserna på mat och bensin går upp och att det finns risk för upplopp bland invånarna i jakt efter mat.
WFP stödjer sedan tidigare regeringens arbete med att stödja och bygga upp det fattiga landets jordbruk och oroas över hur utvecklingen ska bli efter stora delar av skörden har förstörts.
Den amerikanska radiokanalen NPR rapporterar om en kyrka i utkanten av huvudstaden Port-au-Prince där 700 hemlösa sedan flera veckor lever utan rinnande vatten, elektricet, sängar eller tillräckligt med mat. Dessutom varnar hälsoministern på Haiti för att sjukdomsepidemier kan bryta ut om man inte får fram mer rent vatten snaras.
Det internationella hjälporganet Unicef har tömt sina lager med förnödenheter i landet och flyger nu in mer hjälp från sina katastroflager, bland annat från Köpenhamn. Unicef beräknar att 300.000 barn har drabbats av den senaste månadens orkaner. Totalt beräknas omkring 800.000 människor vara hemlösa på Haiti, närmare 600 personer beräknas ha omkommit.