Koranbålet i Florida

Hur en fanatisk pastor fångade världens ögon

Uppdaterad 2010-09-14 15:40. Publicerad 2010-09-10 10:12

Foto: Joe Raedle / Getty images

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En pastor från en liten kyrka i ett samhälle i Florida har fångat världens uppmärksamhet efter att ha hotat att bränna Koranen den elfte september. Men den mediala historien om den fanatiske pastorn började redan i fjol.

Det var under sommaren 2009 som pastor Terry Jones slog ner skyltar i marken utanför sin kyrka i staden Gainesville i Florida. Texten kan översättas: Islam är djävulens verk.

Det hela fick inte mycket uppmärksamhet utanför samhället med 126.000 invånare, men innanför stadsgränsen var känslorna upprörda. Lokaltidningen The Gainesville Sun skrev om tilltaget, men det var först till hösten som kyrkan blev känd i större delar av landet, skriver The New York Times.

När några barn tillhörande kyrkan, som har ett dussintal medlemmar, började använda t-shirts med den islamofobiska texten i skolan plockade nyhetsbyrån AP upp händelsen. Nyheten refererades sedan i flera tidningar runt om i USA. När Terry Jones i juli i år hotade att bränna Koranen fick pastorn och hans kyrka ordentligt med uppmärksamhet även i övriga världen.

I augusti hade pastorn, enligt egna uppgifter, tackat ja till 150 intervjuer om bokbålet och när demonstrationer började i flera muslimska länder blev pastorn en världsnyhet på allvar. Uppmärksamheten växte sig större när befälhavaren för USA-styrkorna i Afghanistan, David H. Petreaus, varnade för att bokbålet hotade amerikanska truppers liv och nyheten kulminerade när USA:s president Barack Obama fördömde planerna på torsdagen.

På lördag kommer alla blickar att vara riktade mot Gainesville, Florida. Flera av de stora mediabolagen, som CNN, Fox News Channel och The New York Times, säger att de inte kommer att publicera några bilder från ett eventuellt bokbål.

Kanske börjar medierna ångra den intensiva nyhetsbevakningen av den lilla kyrkan med den uppmärksamhetsstinne pastorn? På Twitter skriver Chris Cuomo, nyhetsuppläsare på tv-kanalen ABC News, att han i efterhand tycker att medierna har agerat fel: ”Jag är i mediabranschen, men jag tycker att media har gett liv till den här Floridabränningen… och det var vårdslöst.”

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 15 10 tweets 5 rekommendationer

Foto: AFP Polis försöker hindra juntaanhängare från att ta sig in i presidentpalatset den 21 maj.

Ny stat kan bli till krutdurk

Kaos i Mali. En utbrytarstat med al-Qaidakoppling har utropats och vapen flödar över gränsen från Libyen. Mycket allvarlig situation, menar en expert. 6 6 tweets 0 rekommendationer

Foto: AP/AFP

Resultat klart: De går vidare

Egyptiska presidentvalet. Shafiq och Mursi möts i en andra valomgång. Valdeltagandet i den första var 46 procent.

Foto: Scanpix

Var ska du bo när du blir gammal?

Brist på bostäder för äldre. Särskilda boenden för äldre minskar, till exempel i servicehus, gruppboenden och sjukhem. Samtidigt blir de äldre allt fler.

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 11 0 tweets 11 rekommendationer