Indiska valet 2009

Huvudaktörerna i det indiska valet

Publicerad 2009-04-16 07:49

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Manmohan Singh, 76-årig ekonom som har varit premiärminister under den senaste femårsperioden. Beskrivs som Indiens minst korrupta politiker. Kritikerna anser att han är helt underställd Kongresspartiets ledare Sonia Gandhi och bara genomför hennes beslut. Singh är arkitekten bakom Indiens politiska reformer på 1990-talet. Hans hälsa har varit vacklande de senaste åren. Han har hjärtopererats tre gånger, senast för några månader sedan.

Lal Krishna Advani, 81-årig ledare för det hindunationalistiska BJP (Bharatiya Janata Party). Anses vara en hårdför ledare som står för stabilitet och militär ordning. Advani var en av pådrivarna när en hindunationalistisk mobb rev moskén i Ayodhya 1992. Har på senare år försökt bättra på sitt rykte som fientlig mot muslimer, bland annat med en resa till Pakistan.

Sonia Gandhi. Som ledare för Kongresspartiet är 62-åriga Sonia Gandhi en av Asiens mäktigaste kvinnor. Hon är född i Italien och var gift med Indira Gandhis son Rajiv, som dödades i ett självmordsattentat 1991. Sonia Gandhi gav sig till synes motvilligt in i politiken och tog över ledarskapet för Kongresspartiet 1998. Hon avstod från premiärministerposten för fem år sedan men styr bakom kulisserna.

Rahul Gandhi. Son till Sonia och Rajiv Gandhi. 38-åringen gav sig in i den indiska politiken inför förra valet och står på tillväxt för att ta över partiet. Snygg och charmig men anses ännu vara politiskt oprövad. Om Kongresspartiet får bilda regering efter valet tror flera politiska bedömare att Rahul Gandhi kan ersätta Manmohan Singh som premiärminister inom några år.

Narendra Modi. 58-årige Narendra Modi är hindunationalistiska BJP:s kronprins. Han är chefsminister i delstaten Gujarat i västra Indien och förknippas med upploppen där 2002. Modi och hans regering undvek att ingripa när hinduer dödade mer än tusen muslimer. Narendra Modi anses föra en näringslivsvänlig politik och har lockat många företag till Gujarat.

Mayawati. Chefsminister för 190 miljoner i Indiens folkrikaste delstat Uttar Pradesh. 53-åriga Mayawati är en av de ledare som den ”tredje fronten” kretsar runt. Hon kommer från en dalitfamilj (de som tidigare kallades oberörbara) och kämpar för social rättvisa. Samtidigt är hon omstridd: hon har anklagats för korruption och är förtjust i diamanter och påkostade födelsedagskalas.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 15 10 tweets 5 rekommendationer

Foto: AFP Polis försöker hindra juntaanhängare från att ta sig in i presidentpalatset den 21 maj.

Ny stat kan bli till krutdurk

Kaos i Mali. En utbrytarstat med al-Qaidakoppling har utropats och vapen flödar över gränsen från Libyen. Mycket allvarlig situation, menar en expert. 6 6 tweets 0 rekommendationer

Foto: AP/AFP

Resultat klart: De går vidare

Egyptiska presidentvalet. Shafiq och Mursi möts i en andra valomgång. Valdeltagandet i den första var 46 procent.

Foto: Scanpix

Var ska du bo när du blir gammal?

Brist på bostäder för äldre. Särskilda boenden för äldre minskar, till exempel i servicehus, gruppboenden och sjukhem. Samtidigt blir de äldre allt fler.

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 11 0 tweets 11 rekommendationer