En fransman som med en hammare slagit till en pissoar i Paris skapad av den dadaistiske konstnären Marcel Duchamp har fått 2 miljoner i böter.
Det rapporterar nyhetsbyrån Reuter. Pissoaren, poetiskt kallad Fontänen, skapades 1917 i keramik av den dadaistiske konstnären Marcel Duchamp. Vid hammarslaget uppstod en liten spricka i Fontänen.
Den dadaistiska konstriktingen på 1920-talet utmärktes av att göra narr av den fina och konventionella konsten.
Och då var ju den åtalade, Pierre Pinocellis, försvar i rätten givet:
- Jag ville hylla dadaismens anda, framhöll Pierre Pinocelli.
Men så tolkade inte domarna dadaismen.
Den 77-årige Pierre Pinocelli, dömdes att betala 214.000 euro ( omkring 2 miljoner kronor) i böter och fick också en villkorlig dom på tre månaders fängelse. Det vara andra gången han var på denna konstnärliga pissoar. Ett tidigare attentat utfördes av Pinocelli 1993.