Relationen mellan Indien och Pakistan

Indienexpert: Extremister vill störa fredssamtal

Publicerad 2008-11-27 12:14

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det är för tidigt att peka ut någon särskild grupp som skyldig för attentaten i Bombay, menar Indienexperten Sten Widmalm. Men bakom dåden ser han en islamistisk agenda som bland annat går ut på att försämra relationerna mellan Indien och Pakistan.

- Det här förvärrar den våldsspiral som Indien befinner sig i och därmed blir det svårare att föra konstruktiva samtal med Pakistan, säger Sten Widmalm, statsvetare på Uppsala universitet med Indien som specialområde, till DN.se.

Eftersom fel grupper har pekats ut vid tidigare terrordåd i Indien finns all anledning till försiktighet i spekulationerna, enligt Widmalm.

Man får gå tillbaka till 1947 för att finna rötterna till det som nu pågår på lyxhotellen i Bombay, menar Widmalm. När den brittiska kolonialmakten lämnade Indien uppstod två stater: det uttalat muslimska Pakistan och ett Indien där ledningen ville skapa en sekulär stat som var neutral i förhållande till hindusim, islam och andra religioner.

Idén om en sekulär stat har hela tiden utmanats, menar Sten Widmalm. Inte minst av en brutal ojämlikhet.

- Muslimerna är en slags andra klassens medborgare. De får inte jobb, de behandlas annorlunda inför lagen, de har på alla möjliga sätt lägre social status.

Konflikten mellan Indien och det muslimska Pakistan om regionen Kashmir, som har lett till flera krig, har misstänkliggjort Indiens muslimer. Motsättningen mellan hinduer och muslimer har på senare år skärpts ytterligare av att den så kallade hindunationalismen vuxit i styrka. Terrordåd har också riktats mot muslimer.

- Bland hindunationalisterna finns en del, särskilt i Bombay, som är rena fascister och har Hitler som sitt ideal, säger Sten Widmalm.

När hindunationalisterna kom till makten i Indien tilläts polis och rättsväsende använda hårdare tag, som ett led i det så kallade kriget mot terrorismen.

- Efter det som hänt nu blir det svårt för Kongresspartiet att vrida tillbaka detta i liberal riktning, säger Sten Widmalm.

Frustrationen hos Indiens nedtryckta muslimska befolkning är en grogrund för muslimsk extremism - men Sten Widmalm är noga med påpeka att majoriteten av Indiens muslimer inte är intresserade av den linje som drivs av terroristerna.

De muslimska extremisterna, i Indien som annorstädes, anser sig kämpa för umma, en muslimsk gemenskap som inte känner några gränser. De är inte intresserade av några demokratiska strukturer. På ett ideologiskt plan är de inspirerade av Al Qaida, men de mer konkreta kopplingarna går enligt Sten Widmalm till talibanerna i Pakistan och Afghanistan. Det är en koppling som ger tillgång till saudiska oljepengar.

- Extremisterna har en väl planerad agenda som går ut på att skapa kaos och konflikt mellan olika grupper och mellan Indien och Pakistan. Dåden vi ser nu utförs inte i vredesmod, de är väl överlagda, säger Sten Widmalm.

Genom att hålla konflikten vid liv hoppas de muslimska extremisterna i Indien att deras fränder i Pakistan ska ha större möjligheter att komma fram.

- De ser ingen framtid i en fredlig tillvaro, säger Widmalm.

Att terrordåden i Bombay kommer nu hänger enligt Sten Widmalm ihop med att flera delstatsval står för dörren och att samtalen mellan Indien och Pakistan trots motsättningar ändå fortsätter.

Genom att slå till mot lyxhotell i Bombay, där det finns många västerlänningar, hoppas terroristerna få maximal publicitet, enligt Sten Widmalm.

Något de uppenbarligen lyckas med.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Sjukvårdsreformen – älskad eller hatad

Kelly Corcoran kan utbilda sig. Republikanska presidentkandidater lovar att riva upp lagen men för många amerikaner gör den stor skillnad.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Alexander Mahmoud Johnny Ederyd ska få en sexfilig motorväg under sitt vardagrum.

Förbifarten hotar hans villa

”De spelar rysk roulette med mitt hus”. Rakt under Johnny Ederyds villa kommer det att sprängas för en tunnel där Förbifartens trafik ska ledas.