Relationen mellan Indien och Pakistan
Indienexpert: Extremister vill störa fredssamtal
Publicerat 2008-11-27 12:14
Det är för tidigt att peka ut någon särskild grupp som skyldig för attentaten i Bombay, menar Indienexperten Sten Widmalm. Men bakom dåden ser han en islamistisk agenda som bland annat går ut på att försämra relationerna mellan Indien och Pakistan.
DN Teman i artikeln
Relationen mellan Indien och Pakistan
- Senaste nytt
- Indisk mötesinvit till Pakistan
- Nytt åtal för Bombay-dåden
- Sorg och poliser på Bombays årsdag
- Terrorrättegång i Pakistan
- Terroråtalad i Bombay erkänner
- Indiens och Pakistans ledare möttes
- Pakistansk terrormisstänkt frigiven
- 15 filmer på gång om terrordådet
- Kaotisk början på Bombayrättegång
- Rättegång mot Bombayterrorist inledd
- Pakistanskt samarbete med Interpol
- Dödsstraff krävs för Bombayterrorist
- "Delar av komplotten kläcktes i Pakistan"
- 124 gripna efter Bombayattack
- Bombman "har band till" Pakistan
- Det här förvärrar den våldsspiral som Indien befinner sig i och därmed blir det svårare att föra konstruktiva samtal med Pakistan, säger Sten Widmalm, statsvetare på Uppsala universitet med Indien som specialområde, till DN.se.
Eftersom fel grupper har pekats ut vid tidigare terrordåd i Indien finns all anledning till försiktighet i spekulationerna, enligt Widmalm.
Man får gå tillbaka till 1947 för att finna rötterna till det som nu pågår på lyxhotellen i Bombay, menar Widmalm. När den brittiska kolonialmakten lämnade Indien uppstod två stater: det uttalat muslimska Pakistan och ett Indien där ledningen ville skapa en sekulär stat som var neutral i förhållande till hindusim, islam och andra religioner.
Idén om en sekulär stat har hela tiden utmanats, menar Sten Widmalm. Inte minst av en brutal ojämlikhet.
- Muslimerna är en slags andra klassens medborgare. De får inte jobb, de behandlas annorlunda inför lagen, de har på alla möjliga sätt lägre social status.
Konflikten mellan Indien och det muslimska Pakistan om regionen Kashmir, som har lett till flera krig, har misstänkliggjort Indiens muslimer. Motsättningen mellan hinduer och muslimer har på senare år skärpts ytterligare av att den så kallade hindunationalismen vuxit i styrka. Terrordåd har också riktats mot muslimer.
- Bland hindunationalisterna finns en del, särskilt i Bombay, som är rena fascister och har Hitler som sitt ideal, säger Sten Widmalm.
När hindunationalisterna kom till makten i Indien tilläts polis och rättsväsende använda hårdare tag, som ett led i det så kallade kriget mot terrorismen.
- Efter det som hänt nu blir det svårt för Kongresspartiet att vrida tillbaka detta i liberal riktning, säger Sten Widmalm.
Frustrationen hos Indiens nedtryckta muslimska befolkning är en grogrund för muslimsk extremism - men Sten Widmalm är noga med påpeka att majoriteten av Indiens muslimer inte är intresserade av den linje som drivs av terroristerna.
De muslimska extremisterna, i Indien som annorstädes, anser sig kämpa för umma, en muslimsk gemenskap som inte känner några gränser. De är inte intresserade av några demokratiska strukturer. På ett ideologiskt plan är de inspirerade av Al Qaida, men de mer konkreta kopplingarna går enligt Sten Widmalm till talibanerna i Pakistan och Afghanistan. Det är en koppling som ger tillgång till saudiska oljepengar.
- Extremisterna har en väl planerad agenda som går ut på att skapa kaos och konflikt mellan olika grupper och mellan Indien och Pakistan. Dåden vi ser nu utförs inte i vredesmod, de är väl överlagda, säger Sten Widmalm.
Genom att hålla konflikten vid liv hoppas de muslimska extremisterna i Indien att deras fränder i Pakistan ska ha större möjligheter att komma fram.
- De ser ingen framtid i en fredlig tillvaro, säger Widmalm.
Att terrordåden i Bombay kommer nu hänger enligt Sten Widmalm ihop med att flera delstatsval står för dörren och att samtalen mellan Indien och Pakistan trots motsättningar ändå fortsätter.
Genom att slå till mot lyxhotell i Bombay, där det finns många västerlänningar, hoppas terroristerna få maximal publicitet, enligt Sten Widmalm.
Något de uppenbarligen lyckas med.
Läs mer: Militanta muslimer bakom attackerna
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.
-
Sista-Minuten-Hotell i Paris
750:-/natt/dubbelrum inkl. frukost i centrala Paris.












