En indonesisk man som skrev på Facebook att Gud inte existerar riskerar flera års fängelsestraff. Ateism är förbjudet enligt Indonesiens författning.
Den 31-åriga tjänstemannen Alexander Aan sitter häktad efter att ha blivit anfallen av en ilsken folkmassa på onsdagen, rapporterar BBC. Aan hade skrivit på en Facebook-sida som diskuterar ateism att Gud inte finns. När han kom till jobbet i veckan väntade en ilsken folksamling på honom.
Ateism är förbjudet enligt indonesisk lag. Cirka 90 procent av landets befolkning är muslimer, men man tillåter att fem olika religioner utöver islam praktiseras. Den som hindrar någon från att ha en tro kan straffas med upp till fem år i fängelse. Alexander Aan riskerar också att förlora jobbet för att ha skrivit på det sociala nätverket.
Medlemmar på den Facebook-sida där Alexander Aan skrev sitt inlägg kräver nu att han ska släppas, rapporterar BBC.