Ingen laglig marijuana i Kalifornien

Uppdaterad 2010-11-03 17:16. Publicerad 2010-11-03 05:41

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kalifornien blev inte först ut i USA med att legalisera marijuana. 55,5 procent av väljarna sade nej till det kontroversiella förslaget.

– Det känns väldigt bra att det blev en så betryggande majoritet, säger folkhälsominister Maria Larsson.

– Det finns flera faktorer som förklarar resultatet. Dels har ganska många ledare agerat kraftfullt för ett nej. Dels är det en tokig idé att legalisera en drog för att täcka ett budgetunderskott, anser hon.

Resultatet var väntat. Vallokalsundersökningar visade att förslaget, kallat Proposition 19, egentligen bara hade stöd i området runt San Francisco. I Kalifornien var känslorna dock blandade efter beskedet att Proposition 19 gått i graven. Tim Rosales, chef för Nej till 19-kampanjen, talade om en rungande seger. Richard Lee, chef för Oaksterdam Cannabis University i Oakland och den som skrivit lagförslaget, var glad att det tagits på allvar.

– Att miljontals Kalifornienbor röstat för att legalisera marijuana är en enorm seger, sade Lee enligt San Francisco Chronicle.

– Vi har spräckt glastaket, Proposition 19 har ändrat debatten. Det var ett viktigt strategiskt mål.

Kalifornien antog redan 1996 en uppmärksammad lag om medicinsk marijuana. Det är inte omöjligt att förslag liknande Proposition 19 läggs fram igen de närmaste åren.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

”Inte viktigt att ta ut fastighetsskatt”

Flera nya ansikten i Löfvens lag. Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, blir ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.

Foto: Scanpix Vasaloppet 2011.

Motionstrenden ger nytt rekord

Just nu laddar tiotusentals skidåkare för Vasaloppsveckan och det ser ut att bli nytt deltagarrekord i år igen. Inleds på fredagen.

Våren här lagom till sportlovet. Korta vintern är redan slut.

Läget i trafiken. Håll stenkoll på Trafikverkets specialsida.

Rakning av katt polisanmäld

Bortsprungen katt kom hem hårlös. Nu har matte, en kvinna från Hylte, polisanmält djurplågeriet.

Foto: Alamy

Fick vänta ett år på cancerbehandling

Kvinna fick besked om bröstcancer. Sedan tog det ett år till att hon remitterades vidare. Onödigt lidande, konstaterar Socialstyrelsen.