Ingen världsomsegling för 13-åring

Publicerad 2009-08-29 12:02

Foto: Corne van der Stelt / Scanpix/AP

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En domstol har nu satt stopp för 13-åriga Laura Dekker från Nederländerna som vill bli världens yngsta att segla jorden runt ensam. Flickans föräldrar har gett sitt medgivande till äventyret, men de sociala myndigheterna säger nej.

Planen var att 13-åringen skulle ge sig av ensam till sjöss den 1 september, men de sociala myndigheterna motsatte sig projektet. De anser inte att två års ensamseglande – utan skolgång och kamrater – lämpar sig för ett barn.

På fredagen beslutade domstolen i Utrecht om att temporärt tvångsomhänderta flickan, vilket innebär att föräldrarna förlorar rätten att bestämma över henne. Enligt BBC ska en barnpsykolog utreda om flickan är redo och kapabel att genomföra världsomseglingen.

Själv är Laura Dekker övertygad om att hon skulle klara utmaningen.

– Min barndom skiljer sig från andra barns. Seglingen har alltid varit en viktig del av min uppfostran och därför vill jag göra det här nu, säger hon till det nederländska programmet Jeugdjournaal.

Hon är heller inte orolig för att det kan bli ensamt på den åtta meter långa båten ”Guppy”.

– Jag kommer alltid att vara omgiven om människor som genomför liknande resor som jag. Jag tror att jag kommer att få nya vänner.

Domstolen i Utrecht bedömer att det finns en överhängande risk att 13-åringen drabbas av psykiska och fysiska skador om hon släpps i väg. Laura Dekker får bo kvar hemma men förmyndarskapet tas ifrån föräldrarna i två månader eftersom de tidigare hotat med att låta flickan migrera till Nya Zeeland som de anser är en nation som är mer positiv till segling.

– Frågan är om det är fel av föräldrar att låta deras barn hänge sig åt sin passion, säger Peter de Lange, föräldrarnas advokat, till Radio Netherlands.

Den seglande 13-åringen föddes enligt uppgift på en båt utanför Nya Zeelands kust och tillbringade sina första år på havet. Hon lärde sig segla optimistjolle när hon var sex år gammal och började ensamsegla när hon var 10.

– Mina föräldrar har seglat jorden runt och det har berättat vad som kan hända och att det inte alltid är roligt, men eftersom jag så gärna vill göra det här har de stött mig, säger hon till Jeugdjournaal.

Sedan Laura Dekker var i 10-årsåldern har hon velat slå världsrekord genom att vara den yngsta någonsin som genomför en världsomsegling. Hennes pappa Dick Dekker var, enligt BBC, skeptisk till idén och sade att hon var tvungen att bevisa att hon klarade av det. Efter intensiva lektioner i navigation och säkerhet fick flickan ensam segla över till England som ett test. Pappan trodde att tiden på öppet hav med regn och vågar skulle avskräcka henne från världsrekordförsöket. Så var inte fallet. Däremot omhändertogs flickan i England eftersom lokala myndigheter ansåg det alldeles för farligt för en 13-åring att segla ensam över havet.

– Jag vill bara lära mig om världen och segla fritt, säger Laura Dekker själv till Jeugdjournaal.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Dödade irakier fick illustrera massaker i Syrien. BBC använde fel bild. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. 90 döda i går. 48 12 tweets 36 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Liu Jin/AFP Slagord om att Chongqing är en grön stad har rensats bort.

Xilai var för smart för partiet

Staden ska sopa igen spåren. Nu arbetar andra krafter inom kommunistpartiet för att utplåna minnet av kinesiska ledaren med egen stil.

Foto: Alamy

Läkarstudenter höll mässa för donatorer

Som tack för att de skänkt sina kroppar. 135 anhöriga deltog i mässan och såg på när 160 vitklädda studenter gick på led med varsitt ljus.

Kan du tänka dig att skänka din kropp till anatomiundervisning?

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 1859 87 tweets 1772 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan