Kriget i Irak

Irak stämmer för FN-korruption

Publicerad 2008-06-29 14:23

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Iraks regering avser att stämma företag och individer som illegalt skodde sig på FN:s så kallade olja-mot-mat-program 1996-2003.

Enligt en regeringstalesman kommer stämningsansökningar att lämnas in till domstolar i USA.

- Olja-mot-mat-programmet utsattes för enorma finansskandaler av företag och andra som i sammansvärjning med Saddam Hussein förskingrade stora summor pengar genom mutor, uppblåsta priser och genom att leverera skräpvaror, sade Ali al-Dabbagh.

Programmet var tänkt att förse Irak med nödvändiga humanitära varor trots de sanktioner som infördes mot landet efter invasionen av Kuwait 1990.

Den korruption som programmet gav upphov till blev besvärande för FN. En utredning har funnit att 2.200 företag från 66 länder betalade 1,8 miljarder dollar i mutor till irakiska myndigheter, för att få del av handeln.

Vilka företag och individer som nu riskerar att stämmas framgick inte av regeringens uttalande på söndagen.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.