Irak har framfört klagomål till president Obama över ett möte i Turkiet mellan USA och irakiska terrorister, säger Iraks utrikesminister.
Utrikesminister Hoshyar al-Zebari sade i Washington i torsdags att den irakiska regeringen finner det "chockerande" att företrädare för "Iraks motståndsrörelse" mötte turkiska tjänstemän och minst en amerikansk tjänsteman i våras.
– Vi var förbluffade över att representanter för USA och Turkiet mötte representanter för dessa grupper, sade han till den officiella arabiskspråkiga amerikanska tv-kanalen al-Hurra.
– Dessa upprorsgrupper ägnar sig åt våld och terrorism.
Mötet med "motståndets politiska råd" ägde rum i Istanbul i mars. Irak har tagit upp frågan med USA, sade al-Zebari.
– Det är märkligt att grannländer och allierade ger rörelsefrihet åt dessa grupper.
Iraks premiärminister Nouri al-Maliki har tidigare klargjort att han har tagit upp frågan med president Barack Obama.
– Presidenten sade till oss att USA inte kommer att visa tolerans mot sådana som dödar irakiska och amerikanska soldater, sade al-Maliki på USA:s fredsinstitut Usip.
En talesman för amerikanska UD bekräftade i allmänna termer för AFP att USA hållit möten med både sunniter och shiamuslimer.
Shiamuslimer utgör majoriteten i Irak och i den irakiska regeringen. Sunnitiska extremister bekämpar regimen med terrormetoder.
– Amerikanska tjänstemän, såväl militärer som diplomater, har mött ett brett spektrum av irakier för försoning och nationell enhet, sade UD-talesmannen Robert Wood till AFP.
– Mötena ordnades för några månader sedan, och tjänstemän inom den irakiska regimen informerades om dem.
Talesmannen sade att Washington på intet sätt försökt försvaga den irakiska regimen.
– Eftersom vi har ägnat de senaste sex åren åt att hjälpa Irak att bygga upp en representativ och effektiv demokratisk regering skulle det sista vi gjorde vara att vidta någon åtgärd för att undergräva den.