Iran

"Iran arbetar på atombomb"

Publicerad 2009-12-14 23:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Iran arbetar på att ta fram en atombomb. Det visar hemliga dokument som tidningen The Times har läst. Enligt tidningen har Iran kommit långt i framställningen av kärnvapen.

Dokumenten som citeras av The Times är från 2007 och beskriver hur Irans kärnfysiker arbetar på en detonator till en atombomb. Fyra år efter det att Iran troddes ha övergivit sitt vapenprogram. Flera länder, såsom Storbritannien, Tyskland och Frankrike, har hela tiden ställt sig tvivlande till att Iran verkligen avslutade sin kärnvapenforskning.

Om dokumenten visar sig vara äkta kommer de att påverka omvärldens krav på nya sanktioner eller rent av ett militärt ingripande mot Iran.

Detonatorn är en så kallad neutrondetonator som enligt civila experter som tidningen talat med inte kan ha något annat civilt eller militärt användningsområde än att användas för att utlösa en atombomb.

- Trots att Iran kan hävda att den ska utnyttjas civilt så finns det inget civilt användningsområde, säger fysikern David Albright som är chef för Institute for Science and International Security i Washington och som har analyserat hundratals dokument med anknytning till Irans kärnvapenprogram.

- Dokumenten är en mycket stark indikation på att det pågår ett vapenarbete, säger han till tidningen.

Regimen i Teheran hävdar att att man arbetar på att bygga en civil kärnanläggning för att producera energi men så sent som i september i år tvingades man erkänna att man höll på att bygga en hemlig anrikningsanläggning för uran nära staden Qom.

De nya dokumenten, om de är äkta, kan komma att betyda ett ökat tryck från de länder som vill införa hårdare sanktioner mot Iran. En fråga som kommer att diskuteras av FN:s säkerhetsråd den här veckan.

- Om kärnforskningsprogrammet har pågått sedan 2007 så kan dokumenten innebära att en diplomatisk lösning inte längre är möjlig, säger Mark Fitzpatrick vid Institutet för internationella strategiska studier i London till The Times.

Uppgifterna kan mycket väl komma att ifrågasättas med tanke på avslöjandet tidigare i veckan om att Storbritanniens dåvarande premiärminister Tony Blair skulle ha valt att invadera Irak 2003 oavsett om det hade funnits några massförstörelsevapen där. Den gången valde USA och Storbritannien att fabricera bevis för att sådana vapen fanns.

Läs mer: USA: Hårda sanktioner mot Iran behövs

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AFP Förutom de 19 omkomna så ska 17 personer ha skadats i branden.

13 barn döda i stor brand i köpcenter

Även fyra lärare och två brandmän omkom. Branden ska ha startat inne på lekavdelningen i köpcentret i Qatars huvudstad Doha. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Alamy Både privatpersoner och organisationer har varit det komplexa virusets mål.

Stort virusspionage upptäckt

Information stjäls ur datorer i Mellanöstern. ”Det är det mest komplexa vi har sett”, säger Per Hellqvist på Symantec om ”Flame” som härjat i två år. 2 2 tweets 0 rekommendationer

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån Emir Bajrami på racerbanan.

Bilar och golf på vilodag

Inför EM. Zlatan Ibrahimovic och hans lagkamrater kopplade på måndagen av med bilkörning eller golfspel.

Webb-tv: Se lyxhotellet där landslaget bor under EM.

Foto: AFP

Allt pekar på att fler är inblandade

Vaticanleaks skakar lilla påvestaten. Utredningen pekar på att påvens kammartjänare Paolo Gabriele knappast har agerat ensam. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan