Samtidigt som sociala medier som Facebook och Youtube fylls med filmer och bilder från våldsamheterna i Teheran är det mycket svårt för journalister att arbeta inne i Iran.
Den iranska regimen har förbjudit utländska journalister från att rapportera om det som händer i landet. Under söndagen beslutade Iran att utvisa BBC:s korrespondent sedan han rapporterat om en spricka i ledningen för Irans regering.
Också landets egna journalister har svårt att rapportera om det som händer. Minst elva iranska journalister har gripits sedan den 12 juni. Ytterligare tio saknas. Trots det sker det fortfarande en viss rapportering på olika oppositionella tidningars webbplatser som på presidentkandidaten Mehdi Karroubis nyhetssajt ”Etemade meli” (Trovärdighetspartiet).
Internet låg nere under stora delar av söndagen men trots det har många bloggare och mobilfilmare lyckats få ut information om vad som händer på gatorna. Journalister har också rapporterat över telefon.
Under söndagen spreds en dramatisk film där en ung iransk kvinna dör framför kameran. Kvinnan hade tillsammans med sin far stått på en gata och tittat på lördagens demonstrationer när en krypskytt träffade henne med ett skott i bröstet. En läkare som försökte rädda hennes liv publicerade filmen och en beskrivning av det som hänt på sin Facebooksida varefter de fruktansvärda bilderna spreds vidare till tevebolag och tidningar över hela världen.
Mängder av bilder och filmer publiceras på fotosajten Flickr men de flesta är inte daterade och det är omöjligt för en utomstående att veta om de är tagna under lördagens stora demonstration eller under söndagen. På en film, som påstås vara tagen på söndagen, syns ett många kvarter långt tåg av tusentals demonstranter.
Också mikrobloggen Twitter används flitigt, men med flera inlägg i sekunden är informationen ofta svår att överblicka och dess äkthet ännu svårare att fastställa. På söndagen kapades amerikanska ABC:s reporter Jim Sciuttos twitter av regeringsvänliga iranier som under någon timma publicerade förfalskade uppgifter i Sciuttos namn.
Den iranska regimen försöker inte bara stoppa nyhetsflödet ut från landet utan också det som kommer in till Iran. I helgen utökade BBC antalet satelliter som sänder bolagets nyhet på persiska sedan en störningssändare inne i Iran gjort sändningarna allt svårare att ta emot.