Iran meddelade på tisdagen att landet kommer att kalla upp Storbritanniens sändebud Simon Gass på grund av kritik över Irans behandling av oppositionella. En brittisk medborgare rapporteras finnas bland dem som greps på söndagen men det har inte bekräftats från brittiskt håll.
– Händelserna som inträffade på den heliga dagen var ett felaktigt drag och om någon nation uppmuntrar dem som deltar i upploppen skapar det intrång i en annan nations interna angelägenheter, sade utrikesdepartementets talesman Ramin Mehmanparast.
– Vissa västländer har fel i sina beräkningar när de jämför några tusentals rörelse med Irans befolkning på tiotals miljoner.
Storbritanniens utrikesminister David Miliband hyllade i måndags demonstranternas "stora mod" och kritiserade säkerhetsstyrkornas "brist på behärskning", rapporterar AFP.
Samtidigt kom hårda anklagelser mot internationella medier. Revolutionsgardet i Iran beskyllde dem på tisdagen för att föra ett psykologiskt krig för att omkullkasta prästväldet och tillade att de hade gjort gemensam sak med oppositionen för att skada den islamistiska staten.
I uttalandet varnade gardet för att det är "inte leder någonstans att försöka omkullkasta systemet" och sade att "arkitekterna bakom oroligheterna snart kommer att få betala priset för sin fräckhet" och att "oppositionen, som gjort gemensam sak med utländska medier, backas upp av utländska medier", rapporterar nyhetsbyrån Isna.