Iran vägrar sluta anrika uran. Det var budskapet när Javier Solana under måndagen samtalade med Irans chefsförhandlare Said Jalili om dödläget i förhandlingarna om Irans atomenergiprogram.
I helgen löpte tidsfristen ut för Iran. Landet har inte svarat på västmakternas senaste kravpaket ägnat att förmå Iran att sluta bygga ut sin kapacitet att anrika uran.
USA säger att Iran därigenom inte ger FN:s säkerhetsråd något annat val än att ännu en gång skärpa sanktionerna mot landet.
- Det står klart att Irans regering inte har fogat sig i det internationella samfundets krav att stoppa anrikningen av uran och den är inte ens intresserad av att försöka, sade Richard Grenell, USA:s FN-talesman.
EU:s utrikeskommissionär Javier Solana förhandlar med Iran på uppdrag av den så kallade sextetten: USA, Storbritannien, Frankrike, Tyskland, Ryssland och Kina.
I ett telefonsamtal på måndagen gjorde Solana ännu ett försök att komma överens med Iran.
Avtalet som Iran ska ta ställning till innebär en dubbel frysning: Iran slutar bygga ut sin kapacitet att anrika uran samtidigt som västländerna låter alla nya sanktionsförslag vila. Under tiden ska parterna förhandla om huvudfrågan, det vill säga att Iran helt avstår från att anrika uran.
Men Irans president Mahmoud Ahmadinejad har sagt att han vägrar att ge efter för västs påtryckningar och iranska tjänstemän förnekar bestämt att Iran över huvud taget diskuterar att frysa sin anrikning av uran.
Således blev resultatet av måndagens samtal väldigt magert.
- Anrikning är Irans omistliga rättighet, sade Hassan Qashqavi på Irans utrikesdepartement.
Jalili och Solana uppges i stället ha talat om programmen de listor med krav och garantier som både Iran och sextetten har lagt fram och vill att den andre parten ska ta ställning till.