Iran

Iran varnar Schweiz efter minaretförbud

Publicerad 2009-12-06 00:42

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Iran varnar nu Schweiz för att ett införande av ett minaretförbud i landet kan få "konsekvenser". Varningen kom från den iranske utrikesministern Manouchehr Mottaki under ett samtal med sin schweiziske motsvarighet.

Reaktionerna på den schweiziska folkomröstningen, som beslutade att inga minareter ska få byggas i landet, har varit hårda från flera muslimska länder. Egyptens stormufti Ali Gomaa har tidigare kallat folkomröstningens resultat för "en attack på religionsfriheten" men samtidigt manat världens muslimer att inte "påverkas av denna provokation".

Iran valde dock på lördagen att göra just detta.

På lördagen varnade en iranske utrikesministern Manouchehr Mottaki sin schweiziske kollega Micheline Calmy-Rey att Iran kommer att se allvarligt på folkomröstningens beslut om det också kommer att genomdrivas.

Det var under ett telefonsamtal de båda ministrarna emellan som hotet om ospecificerade konsekvenser uttalades, skriver Los Angeles Times.

Den schweiziska regeringen har tidigare sagt att man kommer att genomdriva folkomröstningens resultat.

"Värden som tolerans, dialog och respekt för varandras religion ska aldrig ställas inför en folkomröstning", sa Mottaki till Calmy-Rey under telefonsamtalet.

Schweiz och Iran har hittills haft goda relationer och Schweiz har bland annat kommit att fungera som USA:s representant i Teheran.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AFP Förutom de 19 omkomna så ska 17 personer ha skadats i branden.

13 barn döda i stor brand i köpcenter

Även fyra lärare och två brandmän omkom. Branden ska ha startat inne på lekavdelningen i köpcentret i Qatars huvudstad Doha. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Alamy Både privatpersoner och organisationer har varit det komplexa virusets mål.

Stort virusspionage upptäckt

Information stjäls ur datorer i Mellanöstern. ”Det är det mest komplexa vi har sett”, säger Per Hellqvist på Symantec om ”Flame” som härjat i två år. 2 2 tweets 0 rekommendationer

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån Emir Bajrami på racerbanan.

Bilar och golf på vilodag

Inför EM. Zlatan Ibrahimovic och hans lagkamrater kopplade på måndagen av med bilkörning eller golfspel.

Webb-tv: Se lyxhotellet där landslaget bor under EM.

Foto: AFP

Allt pekar på att fler är inblandade

Vaticanleaks skakar lilla påvestaten. Utredningen pekar på att påvens kammartjänare Paolo Gabriele knappast har agerat ensam. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan