Samtidigt som läget trappas upp i Persiska viken åker Mahmoud Ahmadinejad på statsbesök till Sydamerika. Det kommer att reta den amerikanska regeringen.
Under veckan ska Ahmadinejad besöka Nicaragua, Venezuela, Ecuador och Kuba - alla har vänsterregeringar som varit kritiska mot USA.
Besöken pågår samtidigt som EU och USA skärper hoten mot Iran på grund av landets kärnvapenprogram. Iran har under de senaste dagarna genomfört militära övningar i Hormuzsundet där 30 procent av oljetransporterna går från Persiska viken.
USA har tidigare varnat de latinamerikanska länderna från att stärka banden till Iran och Ahmadinejads regim.
Ileana Ros-Lehtinen, som är republikansk ordförande för amerikanska representanthusets utrikesutskott, varnade för "Ahmadinejads önskan att stärka band med antiamerikanska diktatorer", något som hon kallade för ett direkt hot mot USA:s intressen, uppger SR:s Ekot och AP.