Den 23-åriga konstnären Delara Darabi avrättades tidigt på fredagsmorgonen i Iran trots internationella vädjanden om att ändra hennes straff. Svenska Amnesty vädjade så sent som på fredagen på sin hemsida om att rädda Delara Darabis liv.
Delara Darabi var bara 17 år när hon år 2003 dömdes för att ha mördat en släkting. Först erkände hon brottet i ett försök att rädda sin pojkvän från att avrättas, skriver Amnesty International, men sedan tog hon tillbaka sitt erkännande.
23-åringen avrättades genom hängning i Rasht centralfängelse i norra Iran. Därmed blev hon den 140:e person som avrättats i landet i år.
Amnesty International fördömer hängningen och skriver i ett pressmeddelande att Darabi därmed blev den andra person som avrättats i år trots att hon var under 17 år när hon ska ha begått det brott som hon anklagats för.
Människorättsorganisationen konstaterar också att 23-åringens advokat aldrig underrättades om att hon skulle hängas trots att lagen föreskriver att han skulle ha fått veta detta senast 48 timmar i förväg.