Två soldater ur den internationella Isafstyrkan sköts till döds i norra Afghanistan på måndagen. Under dagen begav sig stora skaror av afghaner ut på gatorna i protest mot koranbränningen i USA.
Över tusen personer demonstrerade i centrala Mihtarlam i den östra provinsen Laghman. Orten är belägen mellan huvudstaden Kabul och Jalalabad, där det i helgen genomfördes protester mot brännandet av ett exemplar av Koranen i en liten extremkristen församling i Florida den 20 mars.
Nyhetsbyrån Reuters rapporterar att två Isaf-soldater dödats sedan en man klädd i afghansk polisuniform öppnat eld mot dem inne i ett militärläger. Attentatet inträffade i den nordliga Faryabprovinsen. Mannen som sköt flydde från platsen.
Det har hänt flera gånger tidigare att attentatsmän angripit utländska soldater, klädda i polis- eller soldatuniform. En talesman för den Natoledda Isafstyrkan ville inte lämna närmare detaljer. De dödas nationalitet var inte känd.
Faryab ligger i norra delen av Afghanistan och gränsar till de områden som den svenska styrkan ansvarar för. Den svenska försvarsmakten har ingen information om händelsen men undersöker rapporten.
I Kandahar i söder, där talibanrörelsen är som starkast, har våldsamheter i helgen krävt flera dödsoffer. Sammanlagt har 22 människor dödats i Afghanistan sedan protesterna bröt ut i fredags, däribland sju FN-anställda varav en svensk. Ytterligare 140 personer har skadats.